Başkan Seçer, Bu Proje 500 Bin Kişiye Hitap Edecek

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki mülteciler için mali yardım programı olan FRIT II kapsamında, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve İller Bankası yetkilileri ile bir araya geldi.

Siyaset 02.10.2019, 22:43 02.10.2019, 22:43
Başkan Seçer, Bu Proje 500 Bin Kişiye Hitap Edecek

Mersin’de çok önemli bir yatırımı hayata geçirmek için kolları sıvayan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, AB hibe programı kapsamında Mersin’e gelen Fransız Kalkınma Ajansı, İller Bankası ve MESKİ yetkilileri ile Mezitli İçmesuyu, İsale ve Şebeke Rehabilitasyon Projesi hakkında değerlendirme toplantısı yaptı.

FRIT 2 (The Eu Facility For Refugees In Turkey) Fonuyla, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı kapsamında, Mezitli İçmesuyu Şebeke Rehabilitasyon Projesi Yapım İşi için, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD), İller Bankası ve MESKİ yetkilileri ile görüşmeler yapılmaya başlandı.

500 bin kişiye hitap edecek ve Mezitli içesini 2050 yılına kadar temiz içme suyuna kavuşturacak olan Mezitli İçmesuyu, İsale ve Şebeke Rehabilitasyon Projesi için hibe talebinde bulunan Başkan Seçer, talep edilen 24 milyon Euro’luk hibenin alınması halinde, Mersin tarihi için çok önemli bir yatırımı hayata geçirmiş olacak.

Ziyarette Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Emilie Gang-Huang, AFD Türkiye Masası Şefi Eric Beugnat, AFD Su Uzmanı Madeleine Portmann, AFD Türkiye Belediye Finansman Sorumlusu Melis Aydemir, Avrupa Birliği Delegasyonu FRIT Suriyeli Mülteciler Mali Yardım Sorumlusu Michel Cat ve MESKİ’den yetkililer yer aldı.

“Mersin küçük bir Türkiye hüviyetinde”

Yapılan görüşmede yetkililere, Mersin’in jeopolitik ve stratejik öneminden kısaca bahsederek, özellikle ekonomik anlamda ne kadar önemli bir kent olduğuna değinen Seçer, Mersin’in sahip olduğu tarihi ve kültürel mirastan da bahsetti.

Kentte farklı medeniyetlerin ve inanç gruplarının da tarihi kalıntılarını bulmanın mümkün olduğunu anlatan Seçer, Suriyeli sığınmacılar hakkında da konuştu. Seçer, “Mersin adeta Türkiye’nin bir izdüşümüdür. Küçük bir Türkiye hüviyetindedir.

Türkiye’nin her bölgesinden, her etnik yapısından, her inanç grubundan, özellikle son 30 yıl içerisinde önemli iç göçe maruz kalmış bir kenttir burası. Bunun yanında 2011 sonrası Suriye’deki iç karışıklıklardan sonra önemli bir dış göçe, sığınmacı ya da Suriyeli misafir göçüne maruz kalan bir kenttir Mersin.
Bütün bu göçlerden kaynaklanan ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel travmaları bu kent göğüslemeye çalıştı yıllarca. Sevindirici olan buradaki farklı kültürlerin bir arada olması, muazzam bir renk cümbüşü yaratıyor. Biz burada huzur, kardeşlik, barış içerisinde yaşıyoruz ve kentimizde mutluyuz” dedi.  

“Kaynağı ben şu anda 2 milyon 200 bin nüfusa göre harcamak zorundayım”

Kent olarak pek çok sorunla uğraştıklarından ve özellikle mültecilerden kaynaklı göçün yarattığı yapısal sorunlarla karşı karşıya kaldıklarından söz eden Seçer, “Bunlardan bir tanesi de altyapı. Kanalizasyon, atık su arıtma, temiz suya erişim, temiz içme suyu gibi çeşitlendirebiliriz.

Bizim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak nüfusumuz 1 milyon 800 bin ama bunun yanında 200 bin kayıtlı ve kayıt dışı da bir o kadar olmak üzere yaklaşık 400 bin Suriyeli misafir ile ya da sığınmacı ile bir arada yaşıyoruz. Bu şu anlama gelir.

Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, merkezi bütçeden bize aktarılan gelir, İller Bankası'ndan nüfusumuza göre aktarılan gelir ve kendi öz gelirlerimizden kaynaklı gelirlerimizin bize yarattığı imkânlarla 1 milyon 800 bin yurttaşımıza hizmet etmekle yükümlüyüz ve imkanlarımız da bununla sınırlı.

Ancak bu kaynağı ben şu anda 2 milyon 200 bin nüfusa göre harcamak zorundayım. Bunu yaparken de Mersin’de yaşayan insanlar ya da buradaki hemşehrilerim arasında ayrımcılık asla yapamam. Bu yerlidir, bu Suriyelidir, sığınmacıdır gibi bir kategorizasyona giremem” 
diye konuştu.  

Dünya görüşü gereği savaşa karşı olduğunu, kentte huzuru, barışı ve kardeşliği tesis etmek istediğinden bahseden Seçer, hümanist bir yaklaşım içerisinde olduğunu dile getirerek, “Bu insanlara yardımcı olmamız gerektiğini düşünüyorum ama imkanlarımı da kullanırken son derece zorluk içerisindeyim ve zorlanıyorum.

Burada benim gibi düşünen, benim gibi hisseden Avrupalı dostlarımıza seslenmek istiyorum. Bütün insanlığı üzen bu bölgede yaşanan insanlık dramı, savaşlar sonucu ortaya çıkan bu sonuçları, bu zorlukları hep beraber göğüslemek zorundayız.

Bize de yaraşan budur. Bu konuda da bütün kurumlarda bu konu üzerine çalışan belediye olarak işbirliğine hazırız ve bu çalışmaları da yapmak istiyoruz” 
ifadelerini kullandı.

 “500 bin kişiye hitap edecek bir yatırım olacak”

Başkan Seçer, temiz içme suyunun her modern ve çağdaş toplum ile temiz bir çevre için mutlaka yapılması gereken bir yatırım olduğundan söz ederek, “Biz bu konuya önem veriyoruz. Ancak bizim popülasyon ve yaşadığımız hinterlant, bu popülasyon, kesik bir alanda yaşamıyor.

Yani nüfus yoğunluğumuz, öyle çok metrekareye düşen kişi sayısı çok fazla değil. Çok geniş bir alanda şehrimiz. Dolayısıyla bu da bizim yatırım maliyetlerimizi arttırıyor. Bugün ziyaretimizin sebebi olan hinterlantta Mersin’in, şehrimizin en müstesna, güzel, yeni yerleşim alanlarından bir tanesi Mezitli bölgesi.

Bizim bu projeyi gerçekleştirmemiz durumunda 2050’ye kadar temiz suya erişim problemini çözmüş oluyoruz. Mersin’de yaşayan sığınmacıların yüzde 70'ine yakın bir bölümü de Mezitli bölgesinde yaşıyor. Hinterlant olarak da son derece doğal güzelliklere, tarihi birikimlere sahip bir kent.

Pompeiopolis orada. Bunun yanında yazlıkçı konuklarımız çok fazla. Tatil bölgesi orası. Böyle bir yatırımın gerçekleşmesi o bölgede temiz suya erişim konusunda bize önemli avantajlar sağlayacak ve nihai olarak da yaklaşık 500 bin kişiye hitap edecek bir yatırım olacak” 
dedi.

“Projelerimiz hazır, uygun kredileri bulmaya çalışıyoruz”

Mersin’in bir turizm kenti olması dolayısıyla, özellikle Batı Mersin’e yani Antalya’ya doğru önemli altyapı sorunları olduğunu da dile getiren Seçer, “Bu problemleri çözmek için uğraşı içerisindeyiz. Oralarda altyapı yatırımlarına ihtiyacımız var.

Süratle atıksu arıtma tesislerine ihtiyacımız var. Süratle düzenli katı atık depolama alanlarına ihtiyacımız var. Süratle temiz su altyapılarına, projelerine, ihtiyacımız var. Şu anda da orada birçok konuda projelerimiz hazır ve uygun kredi, hibeleri bulmaya çalışıyoruz.

Bazı fonlarla, ajanslarla görüşmeler yapıyoruz. O bölgelerimizde bize temiz bir çevre sunacak olan bu tip yatırımların gerçekleşmesi demek. O bölgelerin çok tarihi bölgeler olduğunu düşünürsek, orada birçok tarihi ve turistik değerlerimiz var.

Batı Mersin Akdeniz’e kıyısı olan, Akdeniz’in birçok özelliklerini bünyesinde barındıran bir hinterlant. Gelişmekte olan bir turizm bölgesi. Oraya yapacağımız her yatırım aslında insanlık tarihine, kültürel birikimine ve mirasına bir hizmet anlamına geliyor” 
diye konuştu.

Türkiye'nin ilk tek tünel projesi: Mersin Metrosu

Son olarak da kentin trafiğini rahatlatmak adına hayata geçirilecek olan Metro Projesi hakkında da bilgiler paylaşan ve projenin merkezi yönetimin yatırım programına alındığından söz eden Başkan Seçer, “Projemiz hazır.

18.7 kilometre uzunluğunda, Doğu-Batı aksında, yani Akdeniz'de kıyıya paralel seyreden, bunun yaklaşık 6 kilometresi yer altından açılacak bir tek tünel sistemi. Türkiye'nin ilk tek tünel projesi. Bunun geri kalan kısmı aç-kapa yöntemi ile olacak.

Bizim için önemli bir proje. Hem toplu taşıma açısından, hem de kentin gelişimi açısından önemli bir proje olarak değerlendiriyoruz. Kararlıyız. Uygun bir anlaşma yaptığımız takdirde projeyi başlatacağız” 
dedi.

Farklı kurumlarla görüşme halinde olduklarından söz eden Seçer, “Bizim için uygun bir kredi ve onun maliyeti son derece önemli. Parayı geri ödeyeceğimiz için maliyetinin ucuz olması gerekir ve bizi rahatlatacak bir vadeye sahip olması lazım.Bize ortalama 350 milyon Euro bir maliyeti olacak bize. Bu konuda da daha sonra bir görüşme imkanı sağlayabiliriz” diye konuştu.

Gang-Huang: “2005’ten bugüne kadar 3 milyar Euro’luk bir yardım yaptık”

Fransız Kalkınma Ajansı ve Avrupa Birliği olarak Mersin’e ilk defa geldiklerinden söz eden Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Emilie Gang-Huang ise FRIT II yardımı kapsamında ve belediyelere yardım başlığı altında bazı teklifler hazırladıklarından söz ederek, şunları söyledi:“Mersin’in içme suyu projesi bunların arasındadır.

Bu ziyaretimizin amacı bu projeyi teknik olarak değerlendirmek. MESKİ ile de çalışma yapacağız. Her şey iyi geçtiği takdirde, Avrupa Birliği'nin de desteğiyle bu yardımı, hibeyi gerçekleştirmeyi umuyoruz. İller Bankası'nın hem Genel Müdürlüğü, hem de Bölge Müdürlüğü yardımları ile bunu yapacağımızı umuyoruz.

Şimdi öğrendiğimiz kadarıyla başka sektörlerde ve projelerde de fonlar ve krediye ihtiyacınız olduğunu öğrendik. Fransız Kalkınma Ajansı, Fransa için ortaklaşa çözülebilecek projeler arayan, bulan bir finansman kuruluşu. 2005'ten itibaren Türkiye'de faaliyette bulunuyoruz.

Bilhassa kredi verdiğimiz konular dışında, teknik yardım da yapıyoruz. Şu ana kadar 2005'ten bugüne kadar 3 milyar Euro'luk bir yardım yaptık. Bu miktarın %25’i devlete, %25’i de belediyelere kullandırılmıştır.

Belediyelere yaptığımız bu yardım hazine garantisi istemeden oluyor. Şu ana kadar ki bu belediye yardımları büyük belediyelere gitti. İstanbul ve İzmir gibi. Bunların hemen hemen hepsi metro finansmanı için gitti.

Bizim temel arzumuz, portföyümüzü bir parça diğer belediyelere de yaymak şeklinde. Ama devlet garantisi istemediğimiz için, belediyenin geri ödeme kabiliyetini de incelemeden bu yardımları yapamıyoruz. Genellikle bir aracı banka vasıtasıyla yapıyoruz. Krediyi bir bankaya verip, o banka kullandırıyor.”

Proje 500 bin kişiye hitap edecek


Mezitli’yi 2050’ye kadar temiz içme suyuna kavuşturacak olan proje, yaklaşık 500 bin kişiye hitap edecek. Proje bedeli 24 milyon Euro olan Mezitli İçmesuyu Şebeke Rehabilitasyon Projesi Yapım İşi, Mezitli Merkez ile Tece, Davultepe ve Kuyuluk mahallelerinin tamamını kapsıyor.

Yorumlar (0)
banner69
Namaz Vakti 29 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4