Başkan Seçer: “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılında Daha Nice Yatırım Ve Proje Hayata Geçireceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 yılının ilk Meclis toplantısında önemli değerlendirmelerde bulundu. 2022 yılında hep birlikte çok başarılı çalışmalara imza atıldığının altını çizen Başkan Seçer, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha nice hizmet, yatırım ve proje hayata geçireceğiz” dedi.

Siyaset 10.01.2023, 23:03 Mersin Radikal
Başkan Seçer: “Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılında Daha Nice Yatırım Ve Proje Hayata Geçireceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 yılının ilk Meclis toplantısında önemli değerlendirmelerde bulundu. 2022 yılında hep birlikte çok başarılı çalışmalara imza atıldığının altını çizen Başkan Seçer, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha nice hizmet, yatırım ve proje hayata geçireceğiz” dedi.

Komisyonlardan havale edilen “Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi 1/5 bin Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı” maddesinin görüşülmesi esnasında yaşanan tartışmaların ardından Seçer, bir Meclis üyesinin “Halkın malı halkta kalacak” sözü üzerine, “Halkın malı, bizim gayretlerimizle 4 yıldır halkta kalıyor” ifadesini kullandı.

Mahalle Mutfaklarında öğrenciler için herhangi bir kapasite sınırı belirlemediklerini söyleyen Başkan Seçer, “Sıra bekleyen son öğrencimiz bitene kadar herkes yemeğini alıyor” vurgusu yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 Yılı Ocak ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Oturum; Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Meclis Toplantısı’nda; birimlerden gelen 27 ve komisyonlara havale edilen 17 olmak üzere toplam 44 madde görüşülerek oylandı. Başkan Seçer; Karamancılar Konağı, Mahalle Mutfakları, İstiklal Caddesi’ndeki çalışmalar ve Mezitli’de gündemde olan çok katlı binanın yapımı konularında açıklamalar yaptı. 

“Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha nice hizmet, yatırım ve proje hayata geçireceğiz”

2022 yılında hep birlikte gerçekleştirdikleri başarılı çalışmaları artırarak sürdüreceklerini ifade eden Başkan Seçer, 2023 yılının ülkemize, kentimize ve tüm vatandaşlara sağlık, huzur ve refah getirmesi dileğini yineledi. Cumhuriyet’in 100’üncü yılına büyük bir heyecan ve motivasyonla girdiklerini söyleyen Başkan Seçer, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında daha nice hizmet, yatırım ve proje hayata geçireceğiz. Çalışmalarımıza, Önderimiz Atatürk'ün bize gösterdiği ‘Mersinliler Mersin'e sahip çıkınız’ hedefiyle devam edeceğiz” dedi.

Seçer, 10 Ocak ‘Ziraat Mühendisleri Günü’ ve ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı

10 Ocak ‘Ziraat Mühendisler Günü’ ve ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin de konuşan Seçer, hem ziraat mühendisleri hem de gazetecilerin gününü kutladı. Tarımsal üretimin ve gıdanın hayatımızdaki öneminin her geçen gün arttığını söyleyen Seçer, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de bu bilinçle tarıma, üreticilerimize ve özellikle küçük aile işletmelerine destekler veriyoruz. Bu desteklerimizi her yıl artırarak sürdürüyoruz. Bilimle tecrübelerini harmanlayan ziraat mühendisi arkadaşlarım da sahada üreticilerimize, yetiştiricilerimize destek oluyorlar. Topraklarımıza bereket katan çiftçilerimizin ve üreticimizin her zaman yanında olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu. Tüm gazetecilerin ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Seçer, “Mesleğinin ve kaleminin onuruyla, özveriyle çalışıp, doğrunun peşinde koşan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, aramızdan ayrılanları rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“Karar mercii olsaydım, o kadar kat iznine müsaade etmezdim”

Başkan Seçer, Mezitli ilçesinde yapımı gündemde olan zemin katı üzerine yapılacak 32 katlı bina konusunda değerlendirme yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın ardından kısa bir açıklama yaptı. Başkan Seçer, “Bizim mevcut görevdeki belediyelerle ilgili bir spekülasyon konusu olduğu için Sayın Başkan da açıklama gereği duydu. Şu anda bu konuyla ilgili karar mercii olsaydım, o kadar kat iznine müsaade etmezdim. Hatta hatırlayacağınız gibi Yenişehir bölgesinde 21 kat konusunda uygun görüş bildirmemiştim. Sizlere orada 15 katla sınırlandırmanın daha doğru olacağını söylemiştim. 18 kata mutabakat sağlanmıştı. Tekrar söylüyorum; ne mevcut Büyükşehir yönetimi ne Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi ne ilçe Mezitli Belediyesi ve ne ilçe Meclisinin bu konuda dahili yoktur. 1980'li yıllardan gelen bizim de arzu etmediğimiz bir durumdur. Yargı yolu açıktır” dedi.

“Öğrenciler için Mahalle Mutfaklarında yemek kapasite sınırlaması yok”

Mahalle Mutfaklarında öğrenciler için yemek kapasitesi konusunun Meclis gündemine taşınması üzerine Seçer, “Herhangi bir yemek kapasitesi yok. Açık olduğu saatler içerisinde gelen bütün öğrenciler yemek almadan gitmiyorlar. Yemek bitiyorsa hemen orada zaten irtibat kuruyorlar ve onların yemekleri de geliyor. Hiçbir sorun olmuyor. Sıra bekleyen son öğrencimiz bitene kadar herkes yemeğini alıyor” açıklamasını yaptı.

“İstiklal Caddesi’nde anlayışımıza uygun olmayan hiçbir imalatı kabul etmiyoruz”

İstiklal Caddesi’ndeki 1’nci Etap çalışmaları hakkında da tekrardan bilgilendirme yapan Başkan Seçer, çalışmada büyük hassasiyet gösterdiklerini belirtti. Çalışma sahasında tüm alt yapı çalışmalarını titizlikle yaptıklarını ifade eden Seçer, “Muazzam bir çalışma yapıyoruz. Anlayışımıza ve teknik verilere uygun olmayan hiçbir imalatı kabul etmiyoruz. Çalışmaları en ince ayrıntısına kadar takip ediyorum” diye konuştu. 

 “Atatürk'ün yaptığı toplantıyı daha iyi şekilde mizansen edecek bir proje değişikliği yapabiliriz”

Karamancılar Konağı ile ilgili yapılan eleştirileri de yanıtlayan Seçer, yapının 2017 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oylanarak “Gastronomi Müzesi” olarak karar alındığını anımsattı. Herhangi bir fon almadan kendi öz kaynaklarıyla Karamancılar Konağı’nı restore ettiklerini söyleyen Seçer, “Arkadaşlarım gitti, çalıştı, konuştu. Kent Konseyi Başkanı’nın size bunu da söylemesi lazım. Bizden sonuç almak isteyenler, bunu kamuoyunda sürekli siyasi bir malzeme haline getirerek değil gerçekten bizimle konuşarak yapabilirler. Arkadaşlarım Sayın Başkan’la gidip konuştu. Benimle bir toplantı yapılmasının iyi olacağını söyledi. Ben de kabul ettim. ‘Kent Konseyi Başkanımızı da davet edelim’ dedim. Orası iki bloklu çok büyük bir bina. Gerekirse bizim mevcut ayırdığımız alanı genişletebiliriz. Yani Atatürk'ün 5 Kasım 1918'de yaptığı toplantıyı daha iyi bir şekilde mizansen edecek bir proje değişikliği yapabiliriz. Geldiğimiz nokta odur. Gecikmiş bir şey yok. Önemli bir kısmını bu işe ayırırız, bir kısmını da yine ‘Gastronomi Müzesi’ olarak da planlayabiliriz. Hiçbir sıkıntı olmaz” diye konuştu.

“Halkın malı bizim gayretlerimizle 4 yıldır halkta kalıyor”

Komisyonlardan havale edilen, “Mersin Kent Merkezi Doğu Girişi 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı” maddesi de görüşüldü. Komisyonlarda oy çokluğuyla kabul edilen madde, Meclis’te görüşülürken Cumhur İttifakı Meclis üyeleri yapılan eleştirilere yanıt veren Başkan Seçer, “ ‘Halkın malı halkta kalacak’ diyorsunuz. Biz halkın malını peşkeş mi çekiyoruz? Halk bunu tersten okur. Ne demek? Ben, planlarda halkın malını peşkeş mi çekiyorum, koruyor muyum? Siz daha önce halkın malını yüzde 22 ile vermişsiniz, biz yüzde 45 ile geri almışız” dedi.

 “Halkın malı, 4 yıldır bizim gayretimizle halkta kalıyor” ifadesi ile konuşmasını sürdüren Seçer, “Bu planları böyle olması doğrultusunda ısrarla savunmuyorum. Yapılan çalışmalar sonucu gelen teknik bilgiler doğrultusunda, benim de kamu yararını gözeterek karar verip uygun gördüğüm bir çalışmadır. Bu komisyon raporu buraya gelirken, sizin de bizim de grubumuzun kabulüyle gelmiş. Muhtemelen ilçe belediyesi ile de görüşülmüş. Benim söylemek istediğim, ‘Bu komisyondan bu rapor gelmiş, oy çokluğu ile kabul edilmiş’. Burada Meclis üyeleri komisyon raporuna ret de verebilir. Tekrar üzerine çalışma olur. Ben idarenin taleplerini burada savunabilirim. Belediye hizmet alanını turizm, ticaret ve konuta çevirdik. Buradan ilan ediyorum, oraya toplu konut yapacağım. Bana belediye hizmet alanı, yekpare bir belediye hizmet binası gerekli değil. Makine ikmalin olduğu eski otogar, oradaki çalışmalar neyi gerektiriyorsa arkadaşlar onu yapmıştır” diye konuştu.

“38 aydır bekliyor diye itiraz eden sizlersiniz, bir daha göndermemi isteyen yine sizlersiniz”

Komisyondan gelen rapor üzerine Cumhur İttifakı Meclis üyelerinin yaptığı eleştirileri de yanıtlayan Başkan Seçer, “ ‘Gecikti’ diye eleştiri yapan sizlersiniz ama sizin görevlendirdiğiniz komisyon üyeleriniz, bu konuda sizlere bilgi vermeden bu düzenlemeye nasıl ‘evet’ oyu kullandılar. Ben de onu anlamıyorum. Beni idare olarak bilgilendirerek ilerlediler, sizlerle sağlanan görüşmeler sonucunda bana da anlatılarak ‘Böyle olması doğrudur, uygun olur ‘diyerek geldik buraya. Bütün planlar da aynı şekilde. Şimdi geri göndereyim. Benim için hiçbir sorun yok ama nereye kadar? 38 aydır bekliyor diye itiraz eden sizlersiniz, bir daha göndermemi isteyen yine sizlersiniz. Bu bir çelişki. MHP ve AK Parti'nin komisyon üyeleri var, onların konuşmaları lazım, ‘Siz niye evet oyu kullandınız?’ diye sormamız lazım onlara ki soruyoruz da. Ben de anlamıyorum, sizin kendi üyenizden haberiniz yok” dedi.

“Kendi yazdıkları raporu reddettiler”

Başkan Seçer, “Garip olan ne biliyor musunuz? Komisyonda çoğunluk Cumhur İttifakında, kabul edilerek gelmiş, biz şimdi o ‘kabul’ oyunu savunur olduk. İşin garibine bak.  Bu kadar çelişki olamaz. Kendi aldıkları kararı ‘Nasıl oluyor da siz böyle karar alırsınız’ diyor. Hakikaten garip bir durum. Kamuoyu yaşananları duysun. Anlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Oy çokluğuyla komisyonlardan gelen rapor, Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri tarafından oy çokluğuyla reddedildi. Seçer, bunun üzerine “Kendi yazdıkları raporu reddettiler” dedi.

Meclis’te ayrıca Denetim Komisyonu üyeleri belirlendi. Yapılan oylama sonucunda komisyona; Fahrettin Kılınç, Haluk Mutluay, Haşim Tuluk, Zafer Şahin Özturan ve Abdurrahman Yıldız seçildi.

Yorumlar (0)
banner69
Namaz Vakti 20 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 25 43
7. Bodrumspor 25 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13