banner57

Başkan Seçer’den Meclis Üyelerine Çağrı, Yatırımların Önüne Ket Vurmayalım

Başkan Seçer, borçlanma yetkisi talebinin Haziran ayı Meclis toplantılarında görüşülemediğini, komisyonda bekletildiğini ifade ederek, “Meclis’le inatlaşmak istemiyorum. Meclis’le birbirimizin bileğini bükmek, kolunu kıvırmak, arkadan dolanmak gibi bir niyetim yok” dedi.

Siyaset 15.06.2021, 10:32 Mersin Radikal
Başkan Seçer’den Meclis Üyelerine Çağrı, Yatırımların Önüne Ket Vurmayalım

Başkan Seçer, borçlanma yetkisi talebinin Haziran ayı Meclis toplantılarında görüşülemediğini, komisyonda bekletildiğini ifade ederek, “Meclis’le inatlaşmak istemiyorum. Meclis’le birbirimizin bileğini bükmek, kolunu kıvırmak, arkadan dolanmak gibi bir niyetim yok” dedi.

2019 yılında gecikerek borçlanma aldıklarını, 2020’de ise alamadıklarını hatırlatan Seçer, buna rağmen hizmetlere devam ettiklerini, bir taraftan da borç ödediklerini söyledi. Seçer, “Şu anda bizim banka piyasalara olan borcumuz 1 milyar 383 milyon lira. Nereden geldik buraya 2 milyar 247 milyon liralardan. Yani oradan da 863 milyon lira azalmış. Bu mali disiplindir. Yatırımların önüne ket vurmayalım” diye konuştu.

Seçer, borçlanmanın sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sorunu olmadığını, tüm belediyelerin borçlanma kullandıklarını ifade ederek, “2021 yılında 2 milyar 982 milyon lira bir ödentim var, gelir bütçeme bakıyorum 2 milyar 485 milyon lira. Ben bu yatırımlarımı gerçekleştirmek için canhıraş çalışıyorum” ifadelerine yer verdi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi çerçevesinde 18 yaş altı ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu taşımadan yararlanamadıklarını ifade eden Seçer, “Kanser hastaları, çok yoğun, çok ağır rahatsızlık geçiren, özel araç, taksi çağıracak bir geliri olmayan ya da özel aracı olmayan yurttaşlarımız ALO 185 TEKSİN Hattı’nı arasınlar, randevu oluştursunlar. Biz o yurttaşlarımıza hastaneye gitmek üzere araçlarını kendilerine göndereceğiz” dedi.

Pandemi nedeniyle tabela kirliliği ve kaldırım işgallerini ortadan kaldırmaya yönelik uygulamaları hayata geçiremediklerini ifade eden Seçer, “Mevzuat dışı tabela kullanıp, tabelalarını sökmeyen vatandaşlarımızın, esnafımızın tabelalarını sökmek zorunda kalacağız. Uygulama dışı esnafımız kaldırım işgal ediyorsa bu kaldırım işgallerini ortadan kaldıracağız” diye konuştu.

MESKİ için borçlanma aldıklarını ancak İller Bankası’ndan teminat mektubu alamadıklarını kaydeden Seçer, “77 milyon liralık bir borçlanma yetkim söz konusu ama bu hemencecik akşamdan sabaha alınmıyor. İller Bankası’na dil döktük anlamadı, kamu anlamadı. Belki özel sektör bizi anlar diye şimdi özel sektör bankalarından MESKİ medet umuyor” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Haziran Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Meclis’te konuşulan önemli konulardan bazılarını Başkan Seçer’in komisyonda bekleyen borçlanma yetkisi talebi, MESKİ’nin su bedeli alacakları, tabela kirliliği ve kaldırım işgali oluşturdu. Başkan Seçer, borçlanma talebinin Haziran ayı Meclis toplantılarında görüşülemediğini, komisyonda bekletildiğini ifade ederek, “Meclis’te inatlaşmak istemiyorum. Meclis’le birbirimizin bileğini bükmek, kolunu kıvırmak, arkadan dolanmak gibi bir niyetim yok” dedi. Borçlanma alamamalarına rağmen hizmetlere devam ettiklerini, bir taraftan da borç ödediklerini ifade eden Seçer, “Yatırımların önüne ket vurmayalım” çağrısında bulundu.

“Atgirmez’de sadece altyapı, üstyapı değil önemli çalışmalarımız da var”

Toplantının başındaki dilek ve temenniler bölümünde HDP’li Meclis üyesi Bedriye Kuş, Tarsus Atgirmez Mevkii’nde Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalara teşekkür ederek, yol yapım çalışması talebinde de bulundu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, “Orası çok eski bir yerleşim yeri değil. Aslında yeni de değil. 90’lı yıllarda oluşmuş bir mahalle. Ama herhangi bir yatırım alamamış. Önemli, değerli çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum. Çünkü çok yoğun bir nüfus yaşıyor. Orada sadece altyapı, üstyapı değil, sosyal hizmetler konusunda, eğitim konusunda da önemli çalışmalarımız var. Oradaki nüfus çok genç ya da çocuk nüfus çok fazla. Bizim orada altyapı bitti. Arıtma da bitmek üzere. Bu çalışmalar bittikten sonra yol başta olmak üzere diğer gerekli çalışmalar yapılacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ’nin her yerde bir çalışması ve şantiyesi olduğunu belirten Seçer, “Bu bizi mutlu ediyor. Bunların görülmesi ama bu demek değildir ki her şey hakikaten harikulade gidiyor. Eksiklerimiz olduğunu biliyoruz ya da bu çalışmalardan kaynaklı, bunların yan etkilerinin, komplikasyonlarının olduğunu biliyoruz” dedi.

MESKİ çalışmaları süresince çevreye verilen rahatsızlıkları minimize etmek için de önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Seçer, “Önceden MESKİ’nin kazı alanlarını bizim yol yapım birimi yapıyordu. Yani MESKİ bir işlem yapıyordu, içme suyu tesisatı yapıyordu, kanalizasyon, yağmursuyu hattı yapıyordu. Geliyordu Yol Yapım İdaresi, üst yapısını yani asfaltını döküyordu. Bunu şimdi kaldırdık. MESKİ sıfırdan başlayıp, en nihai noktaya kadar bunların yapım işini üstlenecek. Süratli yapılacak, vakit kaybedilmeyecek, kontrolü daha düzgün olacak. Belli bir müddet sonra söz veriyorum MESKİ’nin bu çalışmalarında şikâyeti en alt düzeye indireceğiz” diye konuştu.

“İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin gereğini yerine getirme zorunluluğumuz var”

İçişleri Bakanlığı tarafından son yayınlanan toplu taşıma genelgesi hakkında da kamuoyunu aydınlatan Seçer, şunları kaydetti:

“Bilindiği gibi İçişleri Bakanlığı 1 Haziran’da normalleşme tedbirleri kapsamında bir genelge yayınladı ve bu genelgenin 1. Maddesinin 7. Fıkrasında; 18 yaş altı ile 65 ve üzeri yaştaki vatandaşlara toplu taşıma kullanımını yasakladı. Burada sadece toplu taşıma araçları denince belediye otobüsleri akla gelmesin. Hem bizim otobüslerimiz hem halk otobüsleri, minibüsler, dolmuşlar, metro hattı olan illerde, metrolarda, metrobüsler de bu genelge kapsamında. Yani bizim Mersin’e ait bir konu değil, tüm Türkiye’ye sari bir konu. Bu hükümden Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitim ve öğretim yapmasını uygun gördüğü öğrenciler istisna tutulacak. O öğrencilerimiz otobüsleri, toplu taşıma araçlarımızı kullanabilecekler. Doğal olarak bu uygulamadan dolayı da 65 yaş ve üzeri ve 18 yaş altı gençlerimizde ulaşım konusunda bir sıkıntı yaşanıyor. Bir mağduriyet yaşanıyor ama bizim İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bu genelgenin gereğini yerine getirme zorunluluğumuz var. Bu bizim belediyemizin inisiyatifinde olan bir karar değil. Vatandaşlarımızın bunu bilmesini istiyorum. Umut ediyorum İçişleri Bakanlığı; bize gelen bu şikâyetleri mutlaka onlar da alıyordur; kısa süre içerisinde belki yeni bir düzenlemeler yapacaktır, vatandaşlarımızın bu mağduriyetini ortadan kaldıracaktır.”

Büyükşehir, hastaların hastaneye ulaşımını sağlayacak

Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlara katkı sunmak için hastaneye gitmek isteyen ve taksi çağıracak geliri ya da özel aracı olmayan yurttaşlara sunacakları destekten de söz eden Seçer, “Ama biz bunu beklemeden, özellikle 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza bir katkı sunalım istedik. Kanser hastaları, çok yoğun rahatsızlık geçiren, çok ağır rahatsızlık geçiren, özel araç çağıracak, taksi çağıracak bir geliri ya da durumu olmayan ya da özel aracı olmayan yurttaşlarımız bizi arasınlar, ALO 185 TEKSİN Hattı’nı arasınlar. Bizden randevu oluştursunlar. Ama lütfen bunu bir gün önceden yapsınlar, biz o yurttaşlarımıza hastaneye gitmek üzere araçlarını kendilerine göndereceğiz” diye konuştu.

Aşılama hızının arttığına da değinen Seçer, “Mutlaka aşı oranını arttırmamız lazım. Şu anda gayet iyi gidiyor. Umut ediyorum kısa sürede hayat normalleşmeye evrilir ve hayat normalleşmeye evrildiğinde biz de artık normal koşullarda alınması gereken kararları alacağız. Şu anda bazı kararları alırken bu olağanüstü koşullar bize referans oluyor, bize bağlayıcı oluyor” dedi.

Seçer, Meclis’te tabela kirliliği ve kaldırım işgali konusunda net konuştu

Başkan Seçer, tabela kirliliği ve kaldırım işgallerini ortadan kaldırmak istediklerini ancak pandemi koşullarından dolayı uygulamaları hayata geçiremediklerini ifade ederek, “Ama bundan sonra bu böyle olmayacak. Bir kez daha Meclis toplantısı aracılığıyla, halkımızı burada uyarmak, bilgilendirmek istiyorum. Biz bunun çalışmalarını başlattık. Mart ayında toplantılar yaptık. Esnaf Odaları Birliğimizi arkadaşlarımız, Genel Sekreter Yardımcısı ve daire başkanları düzeyinde ziyaret etti, konuyu görüştü. Biz 4 merkez belediye ilçe başkanları ve Esnaf ve Sanatkarlar Oda başkanlarımızla yaptığımız, MESDEM’le ilgili toplantıda bu konuyu yine gündeme getirdik. Bir anlamda bu işi zamana yayarak, kaldırım işgalleri başta olmak üzere, bu konuların üzerine gidilmesi gerektiği kanaatine vardık. Ama dediğim gibi belli bir zamana yayarak. Bunu vatandaşa, esnafa anlatarak” dedi.

“Kaldırım işgali yapan esnafımızın dışında memnun olan bir vatandaş yok”

Bu konuda uygulamaları hayata geçireceklerini ifade eden Seçer, şöyle devam etti:

“Başta ESOB ve ilçe belediyelerimiz, esnaf derneklerimizin bize yardımcı olmaları gerekiyor. Odalarımızın, Ticaret ve Sanayi Odamızın, esnafı bilinçlendirme adına bize yardımcı olmaları gerekiyor. Kaldırım işgali yapan esnafımızın dışında memnun olan bir vatandaş yok. Sadece o kaldırım işgalini yapan esnaf halinden memnun. Ama diğer bütün vatandaşlar memnun değil. Yine tabela kirliliği yaratan vatandaşlarımız durumdan memnun. Hem kayıt altına almamış, reklam ilan vergisi ödemiyor hem de gereksiz yere görüntü kirliliği yaratıyor, bir estetik bozukluğu yaratıyor kentte ama vatandaşlar bu görüntülerden son derece şikâyetçi. Biz yasalar çerçevesinde görevimizi yapmak durumundayız. Bu konuda bir kez daha vatandaşlarımızı bilgilendirmek istedim. Önümüzdeki günlerde bunun uygulamalarını başlatacağız. Yani çok net söylüyorum. Tebligatlar yapıyoruz, uyarılar yapıyoruz, tabelalarını sökmeyen, mevzuat dışı tabela kullanıp, tabelalarını sökmeyen vatandaşlarımızın, esnafımızın tabelalarını sökmek zorunda kalacağız. Uygulama dışı esnafımız kaldırım işgal ediyorsa bu kaldırım işgallerini ortadan kaldıracağız. Şimdiden vatandaşlarımı, esnafımızı bilgilendirmiş olalım.”

Seçer’den doğalgaz kazı ve tahrip ücretleriyle ilgili değerlendirme

Başkan Seçer, Anamur, Erdemli, Silifke ve Mut Belediyeleri’nin doğalgaz kazı ve tahrip ücretleri ile ilgili aldığı Meclis kararını da Meclis gündemine taşıdı. Söz konusu ilçe belediyelerinin doğalgaz dağıtım faaliyetlerine ilişkin altyapı çalışmaları kapsamında gaz şirketinden ruhsat harcı, teminat, yüzey kaplama veya zemin tahrip bedeli, hafriyat döküm bedeli gibi bedel talep etmeyeceği yönündeki kararın AYKOME ve Belediye Gelirleri Kanunun Altyapı Kazı İzni Harcı Başlıklı 79. Maddesi’ne aykırı olduğunu ifade eden Seçer, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Kanun maddesindeki kazı izni harcı ve alan tahrip tutarı ile ilgili düzenlemelerde de belediye Meclislerine verilmiş herhangi bir yetkinin bulunmadığı burada açık bir hüküm halinde bulunmaktadır. Dolayısıyla bu talep bize de geliyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bizim yüzey kaplamalarını herhangi bir bedel talep etmeden yapmamız, yaptırmamız yasal olarak mümkün değil. Belediyeler de bu kararı söylediğim gibi hem yönetmeliğe hem mevzuata aykırı bir şekilde almışlardır ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir yasal düzenleme yapılırsa ya da Cumhurbaşkanlığı kararı ile bu mümkün olacak. Bu işin yasal mevzuat boyutu bir de mantık boyutu var. Bu oluşturulan tesisler, tesisatlar bir ticari amaç güdüyor. MESKİ’nin yaptığı su şebekeleri gibi içme suyu hatları gibi ya da kanalizasyon hatları gibi. Biz vatandaştan bir bedel alıyoruz. Su ücretinden bir vergi alıyoruz, katılım payı alıyoruz. Neden? İşte bütün bu masrafların karşılığı olarak alıyoruz. Yani bir taraftan doğalgaz ticari bir emtia olarak vatandaşa fatura edilecek, oradan bunun bedeli alınacak ve bunun döşenmesi için de yapılacak harcamaların bir kısmını kamunun üzerine yükleme anlayışı ve kamunun da bunu sorgulamadan kabul etme anlayışı. Açıkçası ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bunu uygun görmüyorum. Bu konuda da ilçe belediyelerimizi bir kez daha bilgilendirmiş olayım.”

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanunun 9 Haziran 2021’de yayınlandığını, bu kanunun en geç 30 Nisan 2021’e kadar ödenmemiş kamu alacaklarını içerdiğini ifade eden Seçer, bu yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin 31 Ağustos 2021’e kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini hatırlattı.

“İller Bankası’ndan da teminat mektubu alamıyoruz”

MESKİ’nin en büyük sorunlarından birinin su bedeli alacakları olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Seçer, bankalardan teminat mektubu göstermeden borç almaya çalıştıklarını ifade etti. Seçer, “Örneğin bizim için en büyük sorun alanı olan konu MESKİ’nin su bedelleri alacakları. Pandemi dolayısı ile suları kesmedik, icra takibi başlatmadık ama şimdi birkaç rakam vereceğim çok ciddi bir alacak boyutuna geldi kurum ve bu şekilde kurumun sürdürülebilirliği yok. Onun için MESKİ’nin geçtiğimiz genel kurulunda 77 milyon liralık bir borçlanma talebiyle geldik. Şu anda da herhangi bir borçlanma gerçekleştirmedik çünkü bankalardan teminat mektubu istenmeksizin borç almaya uğraşıyoruz. Çünkü Meclis’i aştık ama İller Bankası var biliyorsunuz. İller Bankası’ndan da teminat mektubu alamıyoruz Sayın Özturan, Sayın Tat, sözcüler olarak söylüyorum, diğer arkadaşlarımız zaten duyuyor. 77 milyon liralık bir borçlanma yetkim söz konusu ama bu hemencecik akşamdan sabaha alınmıyor. Şimdi bankalara diyoruz ki biz; ‘İller Bankası bize sırtını dönmüş, böyle bir teminat mektubu vermiyor, ne olur alın bilançomuzu inceleyin, bizler dürüst kurumlarız, gününde ödememizi yaparız, merak etmeyin kontrol altında mali disiplinimiz var’ diye dil döküyoruz. İller Bankası’na dil döktük anlamadı, kamu anlamadı, belki özel sektör bizi anlar diye. Şimdi özel sektör bankalarından şu kamu kurumu, yani MESKİ medet umuyor. Bunu da söylemiş olayım” ifadelerine yer verdi.

Su alacakları ile ilgili peşin ve taksit ödeme seçeneklerinde yapılacak indirimleri de paylaşarak bilgilendirme yapan Başkan Seçer, “Öncelikle peşin ödemelerde bir uygulama var onu söyleyeyim daha sonra taksit ödemelerine geçeyim. Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksine göre hesaplanacak güncellemelerle ortaya çıkan faiz yükünün %90’ı silinecek eğer peşin ödenirse. Ne zamana kadar olan ödenmemiş borç, 30 Nisan’a kadar ödenmemiş borçlar için. Yine taksitlendirmelerde anapara ve YÜFE’ye göre hesaplanacak güncelleme faiz oranı toplamı 6 taksit için 1.09, 9 taksit için 1.135, 12 taksit için 1.18, 18 taksit için 1.27 oranı ile çarpılması sonucu bulunan tutar ilgili taksit sayısına bölünmek suretiyle taksit tutarı hesaplanacaktır. Vatandaşlarımıza duyurulur. Bu duyuru da sadece Büyükşehir Belediyemizi ve bağlı kuruluşlarımızı değil buradaki diğer ilçe belediyelerimizi de ilgilendiren bir konudur” dedi.

“MESKİ’nin alacak toplamı, gecikme zammı hariç 219 milyon 32 bin lira”

MESKİ’nin alacak miktarını da Meclis üyeleri ile paylaşan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“MESKİ’de şu anda bizim 143 milyon 352 bin 403 liralık bir alacak bakiyesi görünüyor, normal alacak, normal seyirde işleyen. Daha önceki yapılandırmalarda taksitlendirdiğimiz 15 milyon 952 bin liralık bir alacağımız söz konusu. Taksite bağlamışız, ödeniyor. Uzun süredir icra takibi yapmıyoruz dedim. Daha önceki dönemlerde, dönem derken pandemi dönemi öncesinden bahsediyorum, eski yönetim-yeni yönetim ayrımı yapmaksızın 59 milyon 726 bin liralık bir icra takibinde olan alacağımız söz konusu. Toplamda gün itibari ile MESKİ’nin alacak toplamı, gecikme zammı hariç 219 milyon 32 bin lira. Kurumun içinde bulunduğu mali tablo bu. Diğer Büyükşehir Belediyesi ile ilgili konuları zaman yitirmemek için en büyük alacak dilimimiz bu olduğu için bunlardan örnek vermek istedim. Vatandaşlarımızın bu yapılandırmadan faydalanmaları durumunda kurumlarımız gerekli kolaylığı kendilerine sağlayacaktır.”

Borçlanma yetkisi talebi komisyonda bekliyor

Başkan Seçer, Meclis’in Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk ettiği borçlanma yetkisi talebinin hala komisyonda bekletildiğini, Haziran ayı toplantılarında görüşülmediğini hatırlattı. Borçlanma yetkisi konusunu Meclis’e resen getirebileceğini anımsatan Seçer, şunları söyledi:

“Meclis’le inatlaşmak istemiyorum. Meclis’te birbirimizin bileğini bükmek, kolunu kıvırmak, arkadan dolanmak gibi bir niyetim yok. Bunu siyasi bir ranta dönüştürmek gibi bir niyetim yok. İhtiyacımız var, lütfen. 2019’da da gecikerek aldık ama aldık. Aralık ayında borçlanma yetkisi kullandık. 2020’de hiç borçlanma alamadık ve faiz oranları aldı başını gitti, çok büyük sıkıntılar yaşadık. Bazı yatırımları ertelemek zorunda kaldık. Gereksiz yere yüksek faizler ödemek zorunda kaldık. Daha avantajlı işler yapabilirdik. Şimdi Meclis’in de bunu istemediğini düşünüyorum ama böyle olumsuzluklar oldu. Bizim borçlanma talebimize karşılık gelecek olan borçlanma miktarımız 193 milyon lira. 2 milyar 658 milyon liralık bir kurumun bütçesinden bahsediyoruz ve 2021 yatırım ya da proje tutarlarının, proje maliyetlerinin sadece 2021 yılı; 1 milyar 396 milyon lira olan bir kurumu konuşuyoruz. Sadece 2021’de özet projelerimizin, yatırımlarımızın TL bazındaki tutarı 1 milyar 396 milyon lira. Şu ana kadar bunun 496 milyon lirası harcanmış. Bakın biz geçen yıl 400 milyon liranın üzerinde eski döneme ait anapara ve faiz ödediğimizi söyledik. Bu yıl farklı bir şey yok. Bu yıl ödeyeceğimiz 385 milyon lira. Tekrar söylüyorum; 193 milyon lira borçlanma talep ediyorum. Diyorum ki; bana bankadan borçlanma yetkisi verin, ihtiyaç olduğu noktada uygun olduğum noktada faize boğulmayayım, pahalı hizmet, mal alımına boğulmayayım. Benim elimi kolaylaştırın zaten bu para tamamen eski dönemden kalan anapara, faiz borcuna gitse dahi bunun üzerine bir 200 milyona yakın bir bankaya anapara faiz ödemem lazım. Yani o 193’ü kullandım, bankaya gönderdim, üzerine bir o kadar daha para göndereceğim. Tam bir o kadar daha cebimden para göndereceğim. Bir önceki döneme ait anapara faizi ödeyeceğim. 2019-2020 yılı içerisinde bu belediyenin bankalara ödediği anapara faiz miktarı 852 milyon lira ve bunun yarısı yanı anapara, yarısı faiz. Yüksek oranlarda borçlanılmış, çok yüksek oranlarda. Bakın en son borçlanılan rakamlar yıllık % 31, % 23. Hala şu anda faizler yüksek diyoruz, o noktalara dahi erişememişiz.”

“Yatırımların önüne ket vurmayalım”

Seçer, göreve geldiği dönemden bugüne kadar hem geçen dönemden gelen borçları ödediklerini hem de yatırım ve hizmetlerine devam ettiklerini belirterek, “Biz 164 milyon lira para kullandık. 164 milyon lira para kullanmamıza rağmen şu anda 164’ün faizini de ekliyorum toplamda 217’ye çıkıyor. İki yıl ödemesiz aldık biz onu. Şu anda 948 milyon lira borç var. 1 milyar 582 ile başlamışız, 217 borç koymuşuz üzerine, şu anda toplamda bankalara olan borcumuz 948 milyon liraya düşmüş. Yani her şeye rağmen 634 milyon lira azalmış. Şu anda bizim banka piyasalara olan borcumuz 1 milyar 383 milyon lira. Nereden geldik buraya 2 milyar 247 milyon liralardan. Yani oradan da 863 milyon lira azalmış. Bu mali disiplindir. Yatırımların önüne ket vurmayalım. Biz önce halkımızdan güç aldık, halkımız yetki verdi sizleri Meclis’e seçti. Beni başkan seçti ve şu anda biz yetkiyi halk adına kullanıyoruz. Merak etmeyin, ne sizin ne halkımızın başını öne eğecek bir işin içinde olmaz bu idare, bu belediye. Ama bizim önümüze engel oluşturacak gecikmeleri lütfen ortadan kaldırın” dedi.

“Borçlanma sadece Büyükşehir’in sorunu mu?”

Başkan Seçer, borçlanma yetkisini sadece Büyükşehir Belediyesi’nin almadığını bütün belediyelerin aldığını ve kendilerine kaynak yarattıklarını ifade ederek, “Burada Mut, Anamur, Tarsus, Mezitli, Yenişehir, Toroslar Belediyesi… Başkanlarımızın hepsi burada; Bozyazı, Aydıncık, Gülnar. Akdeniz. Soralım; borçlanma sadece Büyükşehir’in sorunu mu? Hepsi aldı, alıyor. Alıyor, başka kaynak yaratıyor, mülk satabiliyor. Maddelerde görüşeceğiz, bizim talep ettiğimiz gayrimenkulleri satalım dedik, belirli gayrimenkulleri ayırmış Plan ve Bütçe Komisyonu. Daha çok alıcı bulamayacağımız, kırsalda olan gayrimenkullerin satışı için onay vermiş. Şimdi o konuyu da Plan Bütçe’de çalışan arkadaşlar söz alıp anlatacaktır. Diyeceğim o ki; önemli yatırımlar yapmak zorundayız” dedi.

“Ben bu yatırımlarımı gerçekleştirmek için canhıraş çalışıyorum”

Büyükşehir’in tüm birimlerinin hizmetlerine devam ettiğini kaydeden Seçer, “Her birinin çok yoğun çalışması var. Daha çok nasıl hizmet edebiliriz kentimize daha çok nasıl yatırım yapabiliriz… Bir bütçe kabul edildi. Yatırım programımız belli, ne yapacağımız belli zaten bunlar Stratejik Plan çerçevesinde oluyor. 2021 yılı benim genel toplam olarak söyleyeceğim gider toplamım, genel-gider olarak söyleyeceğim; toplam 2 milyar 982 milyon lira bir ödentim var. Gelir bütçeme bakıyorum tahmini bu beş aşağı beş yukarı, on aşağı on yukarı 2 milyar 485 milyon lira. Zaten ben bu yatırımlarımı gerçekleştirmek için canhıraş çalışıyorum. Yatırım programıma bağlı kalmak istiyorum, verdiğim sözleri yerine getirmek istiyorum. Size onaylattığım bütçeye sadık kalmak istiyorum. Performansımı yüksek koymak istiyorum, hem fiili hem parasal gerçekleşme oranını yüksek yapmak istiyorum ama bu durumda benim 500 milyon liraya yakın bir açığım çıkıyor. Sadece bu açığın 193 milyon lirasını ben sizden talep ettim. Meclis’in yetkisinde olan rakam 193 milyon lirayla karşılama cihetine gideceğim. Takdir Meclisimizin, umut ediyorum Temmuz ayı Meclis toplantımızdan önceki Plan Bütçe komisyon toplantısında bu gündeme alınacaktır. Müspet ya da menfii komisyon bir karar verecektir” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner69
33
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:55
Güneş 05:33
Öğle 12:53
İkindi 16:42
Akşam 20:03
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30