Kalkınma Bakanı Elvan: “Yatırım yapmanın tam zamanı"

Siyaset 10.12.2017, 00:23 10.12.2017, 00:23
Kalkınma Bakanı Elvan: “Yatırım yapmanın tam zamanı
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2018 yılı için yatırımcılara, dünyadaki ekonomik canlanmayı fırsata dönüştürme çağrısı yaparak, “Yatırım yapmanın tam zamanı Gelin dünya ekonomisindeki canlanmayı yeni yatırımlarla fırsata dönüştürelim. Biz gereken her türlü desteği vereceğiz. Sizden talebimiz yatırım yapmanız” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valiliği, Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde düzenlenen ‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ törenine katılarak, işadamlarına ödüllerini verdi.

Bir otelde gerçekleştirilen törene, Mersin Valisi Ali İhsan Su, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, MTSO Başkanı Şerafettin Aşut ile çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

“Dünya ekonomisinde ciddi bir canlanma başladı”

Törende konuşan Bakan Elvan, dünyadaki ve Türkiye’deki ekonomik gelişmelere vurgu yaptı. 2008’de dünyanın büyük bir küresel krizle karşı karşıya kaldığını dile getiren Elvan, gelişmiş ülkelerin bu krizden kurtulmak için inanılmaz çaba sarf ettiklerine dikkat çekti.

Sadece Amerikan Merkez Bankası’nın piyasaya verdiği para miktarının 5 trilyon doları geçtiğinin altını çizen Elvan, “Ne için? Bir anlamda ekonomiyi canlandırma pahasına ama başarılı olamadılar. Nihayet 2017 yılı ile birlikte hem Amerikan ekonomisinde hem Avrupa ekonomisinde hem de gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde çok ciddi bir canlanma başladı.

Avrupa ekonomisi beklenti üzerinde büyüdü. Ciddi bir canlılık var. Bunu siz de size gelen taleplerden görüyorsunuz. Bunun yanında, evet ciddi bir canlanma başladı ama dünyadaki resme bakınca bir tarafta vekalet savaşları, jeopolitik krizler, özellikle ikili ve çok taraflı anlaşmalardan imtina eden ülkelerin yaklaşımı, korumacılık eğilimlerinin her geçen gün arttığı bir dünya. Bir anlamda belirsizliğin daha da arttığı gözlenen bir dünya ile karşı karşıyayız” dedi.

“Türkiye ekonomisi 2010-2016 döneminde yılda ortalama yüzde 6,8 büyüme performansı gösterdi. Bu, inanılmaz büyük bir başarıdır”

Bu süreçte 2008 yılından itibaren Türkiye’de neler olduğuna da değinen Elvan, şunları söyledi:

“Gezi olayları var, 17-25 Aralık darbe girişimi var, 15 Temmuz hain darbe girişimi var. Sınırımızdaki ateş çemberi, sıkıntılar, terör saldırıları. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisi 2010-2016 döneminde yılda ortalama yüzde 6,8 büyüme performansı gösterdi.

Bu, inanılmaz büyük bir başarıdır. Kim ne söylerse söylesin? Dünya, gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ekonomilerini canlandırma gayretinde olurken, biz Çin ve Hindistan’dan sonra en hızlı büyüyen ülke konumuna geldik, onca sıkıntılara, sorunlara rağmen. Hain darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık; elbette ekonomi dünyasında bir belirsizlik ortamı oluştu.

Biz hükümet olarak, oturup kapsamlı şekilde gelişmeleri değerlendirdik. Bir tarafta 2016 sonu itibariyle dünyada canlanmaya başlayan bir piyasa, diğer tarafta da bu belirsizlik ortamında, hain darbe girişimi sonrasında ayakta kalmaya çalışan işletmelerimiz, firmalarımız var. Ne yaptık? Bir taraftan istihdam teşviki, diğer taraftan Kredi Garanti Fonu mekanizmasının devreye sokulması gibi önlemleri alarak işletmelerimizin önünü açtık.”

“Avrupa ve dünya ekonomisindeki canlanmayı, aldığımız tedbirlerle fırsata dönüştürdük”

Bu çalışmalarının getirdiği faydaları da anlatan Elvan, “Aslında biz bir anlamda Avrupa ve dünya ekonomisindeki canlanmayı, bu aldığımız tedbirlerle fırsata dönüştürdük. 2016 sonunu hatırlayın.

Özellikle bizim 2016’nın son aylarında Orta Vadeli Programı yaparken 2017-1019 Orta Vadeli Programı yaptık ve arkasından içeride bazı siyasetçiler, dışarıda Türkiye’nin gelişmesinden rahatsız olan kesimler, kredi derecelendirme kuruluşları, uluslararası kuruluşlar hep bir ağızdan ‘siz bu büyümeyi gerçekleştiremezsiniz’ dediler.

Halbuki 2017 için 4,4’lük büyüme koymuştuk. ‘Bunu gerçekleştiremezsiniz’ dediler ve şunu söylediler; ‘Siz büyüseniz yüzde 2 büyürsünüz, bilemedin yüzde 2,5 büyürsünüz’. Ama ne oldu? Bizim öyle bir iş dünyamız, genç, dinamik, girişimci ruhu yüksek öyle bir kesimimiz var ki, sizler dünyanın dört bir yanına ürettiği malı satabilen, pazarlayabilen ve dünyanın en güçlü firmalarıyla rekabet edebilen bir yapıya sahipsiniz.

Özellikle dışarıdakiler ya bunun farkında değillerdi ya da Türkiye’nin gelişmesinden, büyümesinden rahatsız oldukları için olumsuz bazı açıklamalar yaptılar. Ama biz hep iş dünyamıza güvendik” diye konuştu.

“Dünya ekonomisindeki canlanmayı yeni yatırımlarla fırsata çevirelim”

Türk iş dünyasının, son 7-8 yılda dünyada küresel bir kriz yaşanırken, Türkiye onca sıkıntıyla karşı karşıya kalmasına rağmen büyümeye ve güçlenmeye devam ettiğini vurgulayan Elvan, şöyle devam etti:

“Dünyanın dört bir yanına malınızı satmaya devam ettiniz. Bu kolay bir iş değil. Bakın, 2017 yılında belki bir ihracat rekoru kıracağız. Şu andaki göstergelerle yüzde 10’un üzerinde bir büyüme performansımız var ihracatta.

Kapasite kullanım oranlarımız birçok sektörde yüzde 80’in üzerinde. İhracatımız her geçen gün hem ürün hem ülke çeşitlenmesi olarak artarak devam ediyor. Bundan sonraki süreçte de devam edecek. Biz iş dünyamıza güveniyoruz, sonuna kadar da arkasında olacağız. Sizlerin sorunlarını çözmek de bizim boynumuzun borcudur.”

Elvan, 2018 yılı için yatırımcılara, dünyadaki ekonomik canlanmayı fırsata dönüştürme çağrısı yaparak, “Yatırım yapmanın tam zamanı. Gelin ülkemize, milletimize güvenelim ve bu yatırımları gerçekleştirelim. Biz gereken her türlü desteği vereceğiz. Sizden talebimiz yatırım yapmanız” şeklinde konuştu.

“Mersin, bugün büyüyen, gelişen sanayileşen Türkiye’nin sembol şehirlerinden biri olmuştur”

Bakan Özlü ise üreterek, kazancının vergisini ödeyerek, ihracat yaparak ödül alan işadamlarının baş tacı olduklarını söyledi. Bu işadamlarının sadece Mersin’e değil, tüm Türkiye’ye değer katan, örnek kişiler olduklarını vurgulayan Özlü, “Bu ödül töreninde de görüldüğü gibi Mersinli işadamlarımız, üretim ve istihdam seferberliğinde üzerlerine düşeni yapmışlardır.

Mersin, bugün büyüyen, gelişen sanayileşen Türkiye’nin sembol şehirlerinden biri olmuştur. Mersin’in bu yönü hepimiz için gurur kaynağıdır. Mersin’i belli sektörlerle sınırlamak, bu şehre haksızlık olur. Sanayi, ticaret, eğitim, sanat, tarım, enerji, denizcilik gibi birçok alanda geniş potansiyeli olan Mersin’in bu yönleri fırsata dönüşmeli.

Mersin’in önde gelen kamuoyu önderleri olarak sizlerin sadece Mersin’e değil, tüm Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğinize yürekten inanıyorum. Biz de bakanlık ve hükümet olarak sizlerin yanında olup işlerinizi kolaylaştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Bilim ve teknolojiyi sanayi üretiminin odağına koymak için sayısız projeye, desteğe, teşvike imza atıyoruz”

Hem devletin hem de iş dünyasının ciddi bir sektörel birikim ve tecrübeye sahip olduğunu dile getiren Özlü, “Hükümetimiz ve işadamlarımız, geleceği birlikte inşa etme hedefinde birlik içerisindedirler. Bizler, tüm bu tecrübelerin ışığı altında etkin sanayi politikalarımızı belirliyoruz.

Bilim ve teknolojiyi sanayi üretiminin odağına koymak için sayısız projeye, desteğe, teşvike imza atıyoruz. Teknolojiye, ar-ge’ye, inovasyona inanan, bu alanda yatırım yapmaya odaklanan, Türkiye’nin geleceğine tuğla koymak için emek veren bütün işadamlarımıza şükranlarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Bakan Özlü’den Mersin’e 5 önemli müjde

Bakan Özlü, konuşmasında Mersin’e Mersin’e 5 önemli müjde de verdi. Bakanlık olarak bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Özlü, dünyada OSB’lerden daha büyük, geniş ölçekte endüstri bölgeleri olduğuna işaret etti.

Türkiye’de limana entegre olmanın büyük avantaj olduğunu belirten Özlü, “Mersin, liman konusunda Türkiye’nin en büyük limanlarından birisine sahip. Mersin’de limanla entegre bir Mega Endüstri Bölgesi kuracağız. Biz Türkiye’nin büyük illerinde, Kocaeli’de Bursa’da, Konya’da bilim merkezleri kuruyoruz. Bunları yerel yönetimlerle birlikte yapıyoruz.

Mersin’de de Mersin Valiliği ile bakanlığımız bir protokol imzalayacak ve sadece bilim merkezi değil, Türkiye’de ilk kez bilim merkezi ve sanayi müzesini birlikte kuracağız. Bunun için eski bir fabrikayı kullanacağız. Üçüncü olarak, Endüstri 4.0 diye hep konuşuyoruz. Bunun altyapısı da olan, üretim süreçlerini denediğimiz, yani yaparak öğrendiğimiz model fabrikalar konusu var. Birincisi Ankara’da, ikincisi Bursa’da kuruluyor.

Akdeniz Bölgesi için ‘Model Fabrika’yı Mersin’de kuracağız. Dördüncüsü, tasarım ve inovasyon merkezleri konusu. Türkiye’nin ilk Tasarım Ve İnovasyon Merkezini de Mersin’de kuracağız. Beşincisi ise Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi, yani Gıda İhtisas Teknoparkı. Mersin’de kuracağımız Gıda İhtisas Teknoparkının komisyon kararı dün imzalandı. Bakanlar Kurulu imzasını bekliyor. Bu da hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Elvan ve Bakan Özlü, iş adamlarına ‘Başarı Ödüllerini’ verdi.

Yorumlar (0)
banner69
22
açık
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:18
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:49
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31