banner57

Mersin’in Gerçek Gündemi Yılbaşı İkram Paketi Değil

Başkan Seçer, yeni yılın ilk gününde Kanal 33’te yayınlanan “Ahmet Özdemir ile Gündem” programına konuk oldu ve Mersin’de hayata geçirilecek projeleri anlattı.

Siyaset 02.01.2021, 23:09 Mersin Radikal
Mersin’in Gerçek Gündemi Yılbaşı İkram Paketi Değil

Başkan Seçer, yeni yılın ilk gününde Kanal 33’te yayınlanan “Ahmet Özdemir ile Gündem” programına konuk oldu ve Mersin’de hayata geçirilecek projeleri anlattı.

Metro projesiyle ilgili eleştirilere yanıt veren Seçer, “Bakın, gönül isterdi ki hemzemin yapalım. Topografya ya da kentin imarı, yapılaşma buna müsait olsaydı, Altyapı Genel Müdürlüğü de buna onay verseydi, elbette yer üstünde getirirdik.

Bu belediyenin tercihi olmamış, daha önceki belediyenin de, benim de tercihim değil. Ulaştırma Bakanlığı'nın bünyesinde bu çalışmalar yürütülüyor” diye konuştu. Seçer, projenin maliyetine ilişkin olarak da, “6 ayda bir ödemek koşuluyla 11 yıla yayacağız. Dolayısıyla biz bunların tabii ki hesaplamalarını yaptık. Senaryoları değerlendirdik” dedi.

Mersin’e yatırım yapılması konusunda Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı çok önemsediğini ifade eden Seçer, “Çok da uzadı, çok da gecikti. Umut ediyorum, son ihalesi yapıldı, yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı, kısa sürede hizmete açılır. Çok önemli katkı yapacak. Dünyanın her tarafından yatırımcı ya da hangi amaçla olursa olsun Mersin'e seyahat edecek dünya vatandaşlarının gelmesi Mersin’in değerine değer katacak” dedi.

Seçer, Büyükşehir’in yeni yıl ikram paketlerine karşı yapılan eleştirilerin Mersin’in asıl gündemi olmadığını belirterek, “Bu suni bir gündem. Bunu ben gündem olarak kabul etmiyorum. Pandemi sürecinde fakir fukara, dükkanı kapalı esnaf, çiftçi, üretici, Anamur'un sorunu, Çamlıyayla'nın, Tarsus'un, Şevket Sümer’in, Çay, Çilek’in, Fahrettin Paşa'nın ya da Ulaş Mahallesi'nin sorunları. Bunları konuşmamız lazım. Dolayısıyla gündemimize dönelim, küçük işlerle zamanınızı yitirmeyelim” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 2021 yılının ilk gününde Kanal 33 canlı yayınında “Ahmet Özdemir ile Gündem” programının konuğu oldu. 2020 yılını geride bırakırken Mersin’e hizmet noktasında vatandaşlarla gönül bağı kurarak yaptıkları çalışmaları anlatan Seçer, Mersin’in vizyon projesi Metro’dan yol yapım çalışmalarına, tarımdan altyapıya, spordan eğitime kadar birçok konuyu değerlendirdi. Seçer, 2021’in sevgi ve iyileşme yılı ile birlikte Mersin’de atılım yılı olacağının vurgusunu yaptı.

“Küçük işlerle zamanımızı yitirmeyelim”

Son günlerde Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yıl ikram paketi ile ilgili yapılan tartışmaları değerlendiren Seçer, “Bu gündem değil. Bu suni bir gündem. Dolayısıyla biz Mersin halkına umut olarak geldik. Mersin halkına önemli işler yapacağımızın sözünü verdik.

Gecemizi gündüzümüze katacağımızı, Mersin halkının bir kuruşunu ziyan etmeyeceğimizi, onların haklarını koruyacağımızı, temiz bir çevre yaratacağımızı, refah toplumu olması için bütün gayreti göstereceğimizi söyledik.

Bunu ben gündem olarak kabul etmiyorum. Pandemi sürecinde fakir fukara, dükkanı kapalı esnaf, çiftçi, üretici, Anamur'un sorunu, Çamlıyayla'nın, Tarsus'un, Şevket Sümer’in, Çay, Çilek’in, Fahrettin Paşa'nın ya da Ulaş Mahallesi'nin sorunları. Bunları konuşmamız lazım. Dolayısıyla gündemimize dönelim, küçük işlerle zamanınızı yitirmeyelim” dedi.

Pandemi sürecinde Büyükşehir Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlar başta olmak üzere tüm Mersinliler için yürüttükleri sosyal hizmetleri anlatan Seçer, ‘Mahalle Mutfakları’ ve ‘1 Ekmek 1 Çorba’ projelerinin hizmet ağının genişletildiğini, çocuklara süt dağıtımının artırılarak devam ettirildiğini, yoksul vatandaşlara Halk Kart ve gıda yardımı, esnafa ise önlem paketleri gibi birçok destek ile Mersin’e ve Mersinliler’e hizmet etmeye çalıştıklarını aktardı.

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak adına yaptıkları çalışmaları da anlatan Seçer, öğrenim  yardımlarının 1250 TL’den 1400 TL’ye çıkarıldığını, 2024 yılına kadar öğrencilerin toplu taşıma hizmetlerinden 1 TL olarak yararlanmaya devam edeceklerini söyledi.

“Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı çok önemsiyorum”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Seçer, 2 ilin demografik yapı bakımından birbirine benzediğini aktardı. Gelir adaletsizliğinde Adana’nın 1’inci, Mersin’in ise 2’nci sırada yer aldığını söyleyen Seçer, Mersin’in limanıyla, lojistiğiyle, coğrafyasıyla, tarımıyla, sanayisiyle çok değerli bir kent olduğunu da vurguladı.

Seçer, Mersin’in gelecek vadettiğini ve özellikle önemli yatırımlar gerçekleştiği zaman bunun daha da kolaylaşacağını dile getirerek, bu konuda Çukurova Bölgesel Havalimanı’nı çok önemsediğini söyledi. Seçer, “Çok da uzadı. Çok da gecikti.

Umut ediyorum, son ihalesi yapıldı, yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı, kısa sürede hizmete açılır. Çok önemli katkı yapacak. Dünyanın her tarafından yatırımcı ya da hangi amaçla olursa olsun Mersin'e seyahat edecek dünya vatandaşlarının gelmesi Mersin’in değerine değer katacak” dedi.

“2021 sonuna doğru Hal Kavşağı’nı başlatacağız”

Yol yapım ve bakım çalışmalarına dair de konuşan Başkan Seçer, amaçlarının yalnızca yol yapmak değil, kaliteli yol yapmak olduğunu belirtti. Yol çalışmalarında muhtarların taleplerini geri çevirmemeye çalıştıklarını da dile getiren Seçer, “Yol asfalt birimlerini çok güçlendirdik.

Bizde kalem efendisi yok. Yol asfalt daire başkanı, müdürü sahada. Hepsinin emeğine sağlık, tüm çalışanlarımızın” diye konuştu. 2021 yılı Ocak ayı sonuna doğru Forum Katlı Kavşağı’nın bitirileceğini söyleyen Seçer, “Haziran gibi Göçmen Kavşağı başlıyor. 2021 sonuna doğru da Hal Kavşağı’nı başlatacağız. Bize gelen bilgilerde Karayolları, Ulaştırma Bakanlığı'nın uhdesinde Akbelen Katlı Kavşağı 2021 yatırım programına alınmış.

Umut ediyorum Karayolları da orayı yaparsa 2. çevre yolunu Hal Kavşağı'ndan Mezitli'ye kadar, Üniversite Caddesi’ne kadar, hatta daha ileriki batı istikametinin olduğu bölgelere kadar, durmaksızın araçlarımızın rahatça seyahat edebileceği bir koridor haline getirmiş olacağız.

Bunun yanında GMK’da Karayolları Hastane kavşağı o bölge son derece yoğun bir yer. Orada bizim projeksiyonumuz da var. Bunların tamamı 2023 sonuna kadar tamamlamayı planladığımız katlı kavşak çalışmalarımız. 2. çevre yolunu bir an önce rahatlatmak istiyoruz. Çünkü Metro projesini başlatıyoruz” dedi.

“Metro bir medeniyet projesi, bir sosyal proje”

Metro projesinin ön yeterlilik ihalesinin tamamladığını ve 29 Ocak’ta inşaat ihalesi için ön yeterliliği olan firmaların teklif vereceğini hatırlatan Seçer, “Yasal süreçler, itirazlar, birçoğu beklemek zorunda olduğumuz süreçler olacak.

Umut ediyorum bizim çok zamanımızı alacak olumsuz gelişmeler olmaz. Yoksa proje hayata geçirilecek şekilde zaten hazırlanmış. Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü'nden onaylanmış. Sayın Cumhurbaşkanı’nın 2019'un Kasım’ında yatırım programına aldığı bir konu” diye konuştu.

Başkan Seçer, Metro projesinin sadece 13.4 kilometrelik bir etapla bitmediğini, 4 merkez ilçeyi birbirine bağlayacak raylı çalışmanın yürütüleceğini kaydederek, “Akdeniz'i Mezitli ile, Yenişehir'i Toroslar ile, bütün bölge insanlarını raylı sistemle bir araya getirmek istiyoruz. Onun için sadece bir toplu taşıma ya da trafik problemini çözecek bir proje olarak görmüyorum.

Bir medeniyet projesi, bir sosyal proje. Onun için ikinci etabı 8.9 kilometre, hemzemin, 6 istasyon ile Siteler’den başlayıp Kurdali, Çağdaşkent, Mersinli Ahmet Caddesi, Şehir Hastanesi ve son olarak Otogar’da neticelendireceğiz” dedi. Yer altı projesinin hemzemin sisteminden daha maliyetli olduğu yönündeki eleştirilere yanıt veren Seçer, şöyle devam etti:

“Efendim Mersin bu borcun altına nasıl girecek? Bakın gönül isterdi ki hemzemin yapalım. Topografya ya da kentin imarı, yapılaşma buna müsait olsaydı, Altyapı Genel Müdürlüğü de buna onay verseydi, elbette yer üstünde getirirdik.

Yani benim kilometre olarak bunu farazi söylüyorum 40 birim harcayacağım bir bedel eğer yer üstüne çıktığımda 10 birime düşüyorsa düz bir mantık neyi yapmayı ister, 10 birimlik bir maliyeti. Ama imkanlar el vermediği için doğu, batı arasındaki 13.4 kilometreyi yer altında getirme ihtiyacı doğmuş. Bu belediyenin tercihi olmamış, daha önceki belediyenin de, benim de tercihim değil.

Ama Ulaştırma Bakanlığı'nın bünyesinde bu çalışmalar yürütülüyor. Yani siz raylı sistemler projesi yaptığınız zaman ben bu projeyi yaptım deyip, gidip yapamıyorsunuz. Ulaştırma Bakanlığı var, gideceksiniz ona müracaat edeceksiniz. Bakacaklar, onun üzerinde çalışacaklar, zemin etüdü isteyecekler, proje konusunda bilgileri alacaklar, rakamları alacaklar. Ulaşım Master Planı var, saat, yolcu kapasitesi var.”

“6 ayda bir ödemek koşuluyla 11 yıla yayacağız”

Metro da dahil olmak üzere tüm raylı sistemlerin aynı şekilde raylı sistem olarak adlandırıldığını da sözlerine ekleyen Seçer, “15 bin yolcu kapasitesine sahip, saatte aynı yönde eğer bir güzergahınız varsa tramvay olabilir diyor.

15 ile 30 bin arasında yolcu kapasiteniz varsa hafif raylı sistem olur diyor. Ama 30 binin üzerine çıkıyorsanız, bunun adı metro olur diyor. Ray aynı aslında baktığın zaman. Sadece vagon tipleri değişiyor.

Yani insanlar bu konuda teknik olarak yeterli bilgiye sahip olduktan sonra yorum yapmalarının daha doğru olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Metro maliyetinin ödenmesine dair Seçer, “6 ayda bir ödemek koşuluyla 11 yıla yayacağız. Dolayısıyla biz bunların tabii ki hesaplamalarını yaptık. Senaryoları değerlendirdik” dedi.

“Otobüsler için 2 yıl ödemesiz, 8 yıl ödemeli bir kredi bulduk”

Vatandaşların katılımı ile çevre dostu otobüslerin renginin sarı olarak belirlendiğini ve bu araçlara ‘limon’ demeyi tercih ettiğini söyleyen Seçer, şu ifadelere yer verdi:

“Artık Mersin'de toplu taşıma araçlarının adı Limon. Çünkü bizim çok değerli bir ürünümüz. Sembol, narenciye çeşidi olarak. 9'u körüklü otobüs, diğeri 12 metrelik standart otobüsler 63 adedi. Yalnız bununla kalmıyoruz. Şu anda Cumhurbaşkanı’nın imzasında 22 milyon Euro’luk bir EBRD kredisi.  

Hibe 5 milyon Euro. Yani 22 milyon Euro alacağız, bunun 5 milyonu Euro’su hibe edilecek bize. 2 yıl ödemesiz, 8 yıl ödemeli bir kredi bulduk. Çok uygun bir kredi. 100, 110, 120 fiyatlarına göre tahminen otobüs satın alacağız. Yine bunlar biliyorsunuz doğalgazlı, çevreye duyarlı, yeşil dostu onun için EBRD kredi veriyor.

Bizim kendi bütçemizle aldığımız 73 otobüs de aynı. 19 Mayıs'a kadar bize teslim edilecek olan, buradan da Mersinli hemşerilerime otobüslerin bize teslim tarihini de vermiş olayım. İstersek 19 Mayıs'ta tamamını birden bize teslim edecekler. Üretime göre. Rengi sarı beyaz olacak, onları da belirledik.

Bu yılın ikinci yarısında da EBRD kredisi ile alacağımızı tabii ki Cumhurbaşkanlığı’ndan ya da Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan herhangi bir engelle karşılaşmazsak, onların onayı son derece önemli. Biz tabii ki detayları kendilerine gönderdik. Onların destekleriyle EBRD kredimizi alacağız. Her belediyeye vermiyor bu banka. Bunun da önemli bir çalışma olacağını düşünüyorum.”

“Metraj olarak imkan sunan her caddeye bisiklet yolu yapacağız”

Kent genelinde yapımı süren bisiklet yollarına ilişkin açıklamalar yapan Başkan Seçer, “Bisiklet yolunda artık temel bir prensip olarak şuna karar verdik; Anamur'da, Bozyazı'da, Tarsus'ta, merkezde her neredeyse, bize ait caddelerde yapacağımız yeni çalışmalarda zaten olacak, yani yeni açtığımız bulvarlarda olacak. Ama iyileştirme çalışmaları yaptığımız yerlerde de metraj olarak imkan sunan her caddeye bisiklet yolu yapacağız” dedi.

Yorumlar (0)
banner69
27
açık
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 03:57
Güneş 05:34
Öğle 12:53
İkindi 16:42
Akşam 20:02
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30