Seçer, İnsan kaynakları envanteri çıkarıyoruz

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Belediye Başkanları Çalıştayı’na katılmak üzere gittiği Afyon’da önemli değerlendirmelerde bulundu.

Siyaset 29.07.2019, 10:44 29.07.2019, 10:44
Seçer, İnsan kaynakları envanteri çıkarıyoruz
banner82

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Belediye Başkanları Çalıştayı’na katılmak üzere gittiği Afyon’da önemli değerlendirmelerde bulundu.

İnsan kaynakları envanteri çıkarıyoruz

Çalıştay’da katıldığı televizyon programlarında ve yazılı basındaki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Seçer, Mersin’in en önemli sorunların başında iş ve istihdam sorunlarının geldiğini anlattı.

Vatandaşların kendilerine ve yakınlarında belediyede iş olanağı aradıklarını dile getiren Seçer, bugün için Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yaklaşık 10 bin kişinin çalıştığı bilgisini verdi. “Siyasi münazaralar, yanlış tespitler ve farklı sebeplerle farklı birimlere verilen ve farklı bir yerde faydalı olacak elemanları keşfetmeye çalışıyoruz.

İnsan kaynakları çalışıyor, bir envanter çıkarıyoruz”
 diyen Seçer, vatandaşlara yeni istihdam alanları yaratmak ve işsizliğe çare olmak için yeni yatırımlara destek vereceklerinin altını çizdi. Seçer, “Bizim belediyeye eleman almamızın dışında özel sektörü canlandıracak, istihdam alanı yaratacak, Mersin ekonomisini canlandıracak turizm, tarım, sanayi ve ticarette istihdam alanı yaratacak projeleri belediyenin de katkılarıyla merkezi hükümetin de yatırımlarıyla harekete geçirmek istiyoruz. Benim seçim öncesi verdiğim vaat buydu” diye konuştu.

İhtiyaç olan noktalara biz liyakatli insanlar almak zorundayız

Belediye Başkanı’nın kendi çevresindeki insanlara Belediye’de istihdam sağlamasını da doğru bulmadığını vurgulayan Seçer, konuşmasını şöyle devam etti:“Bu ülke çağdaş, daha kalkınmış bir ülke haline gelecekse bir takım kronikleşmiş rahatsızlıkların tedavi edilmesi lazım.

Kangren olmuş sorunları kesip atmamız lazım. Ben bugün Belediye Başkanı olduğum için kendi taraftarlarımı doldurayım, bir sürü borç yapalım, ondan sonraki belediye başkanı da gelsin eskileri temizlesin kendi adamlarını alsın.

Böyle bir anlayış sürdürülebilir değil. Vatandaşlarım beni anlayışla karşılasın. Diğer yandan ben bunlar benim arkadaşım deyip kadroları dolduramam. Vatandaşlarım benden yana şunu sorgulasınlar; Vahap Seçer, hakkaniyetli mi, adaletli mi, hırsız mı?

Vahap Seçer, memleketin kaynağını gözü gibi koruyor mu, vatandaşın parasını gözü gibi koruyor mu? Gece-gündüz vatandaşı için çalışıyor mu, halkın menfaatini önde tutuyor mu bunlara baksınlar. İşinde, gücünde, geçiminde olan insanların bunlarla işi yok. 

Hiç olmazsa partimize oy verenlerden istihdam almamızın zorunlu olduğunu düşünenler, söyleyenler, bunu da kamuoyunda polemiğe çevirenler doğru şeyler yapmıyorlar.”

Mersin her alanda “Üretim Merkezi” olsun istiyorum


Kılıçdaroğlu’nun çalıştayda belediye başkanlarına yönelttiği yedi ilkeyi yorumlayan Başkan Seçer, şunları söyledi:“Burayı iyi okumak lazım. Bizden beklentiler var.

Başta işsizlik son derece derin bir sorun. Ancak, Türkiye’de bugün işsizliğin müsebbibi biz değiliz, çözüm mercii de biz değiliz. Tabii ki genel iktidarın görevi. Elbette belediyeler belirli bir kapasitede istihdam sağlayabilir.
Yerel yönetimler sadece bölgesinde istihdam yaratıcı alanlarına katkı sunar. Ben de Mersin, üretim, yatırım üssü olsun, insanlar yatırım yapsın istiyorum. Bunu sağlayacak olan merkezi yönetimin alacağı kararlar, tedbirler ve teşvik düzenlemeleridir.

Onlar çok önemli ama yerel yönetimler olarak, belediye başkanlar olarak bu yatırımların önünü açacak idareye sahip olmam lazım. Ben bunu hazırım. 

Sayın Genel Başkanımızın söylediği de bu. Vatandaşlarımızın elbette bizden beklentileri olsun ama bizim görev ve yetki alanımızın dışında olan şeyleri bizden beklemesinler.

Onu genel iktidara geldiğimiz zaman bizden beklesinler. Bizi görüp, belediyelerde, uygulamalarımıza bakın, izleyin.

En azından bu süre içerisinde mantalitemizi, iyi niyetimizi, samimiyetimizi sorgulayın ama bir dahaki seçimlerde genel iktidara yönelik tercihlerinizde biz de size bir referans olacak bu süreci hizmetlerimizle donatalım.”

Gecesini gündüzüne katan bir belediyecilik dönemi başlıyor


Başkan Seçer, morallerinin son derece yüksek olduğunu belirterek, “Çalışma arzumuz var. Bu son derece önemli. Sabah işimize erken kalkıp gidiyoruz, seviyoruz ve başarılı olmak istiyoruz.

CHP’li belediyeler çok güzel işler yapacak. Bugüne kadar özlenen şeffaf, izlenebilir, sosyal belediyecilik anlayışını ön planda tutan, kaynakları rasyonel harcayan, israfa tedbir alabilen, yeni kaynaklar yaratabilen ve tamamen şehri için orada yaşayan, hemşehrileri için gecesini gündüzüne katan bir belediyecilik dönemi başlıyor”
 diye konuştu.

Türkiye’nin potansiyelini açığa çıkarmak lazım

Belediye Başkanları olarak, yollarının meşakkatli ama zor olmadığını belirterek, Türkiye’nin önemli potansiyeli bulunduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin yaşadığı her sorunu aşabileceğini vurgulayan Başkan Seçer, “Eğer bu kadar zenginliğiniz, potansiyelleriniz varsa ve bunlar açığa çıkartılamıyorsa yönetimde bir sorun var demektir. Tüm bu sorunları yönetecek kadrolarınız varsa sorun ortadan kalkıyor.

Ben bütün samimiyetimle partimizin çok yeterli kadroları olduğunu söyleyebilirim. Birikimli, liyakatli bir kadro zenginliği var.  Seçimlerde önemli bir eşik aşmış olduk.

Her iki kişiden birinin oyunu aldık. CHP, Türkiye’nin yaklaşık olarak yüzde 50’ye yakın nüfusunun yaşadığı 11 Büyükşehir’in belediye başkanlığını kazandı. Toplamda 251 belediye başkanlığını kazandı” 
dedi.

Çalıştay yol haritamızın belirlenmesi için önemli

Belediye Başkanları Çalıştayını da değerlendiren Başkan Seçer, şunları söyledi:“31 Mart seçimlerinden sonra böyle bir çalıştayın olması önümüzdeki günlerde yol haritamızın belirlenmesi açısından önemli bir çalışma. Burada bazı konularda arama konferansları yapıldı.

‘Nasıl bir belediye olmalı? Nasıl bir belediye başkanı olmalı ve ideal bir belediye başkanı neler yapmalı, hangi özelliklere sahip olmalı’ gibi bazı değerlendirmeler yapıldı. Faydalı bir toplantı oldu. Genel Merkez’de bir birimin oluşturulmasına karar verildi.
Sayın Genel Başkanımız başkanlığında, Sayın Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un yardımcılığında bir danışma kurulundan oluşan ve altı ayrı birimden oluşan proje, finans, reklam gibi farklı alanların olduğu, belediyelerimize katkı sunacak çalışma gruplarından oluşan bir yapı oluşturuluyor.

Genel Merkez’de izleme ve denetleme birimi olarak değerlendiriliyor. Belediyelerimizin neler yaptığı bu birim tarafından izlenecek. Diğer taraftan denetleme mekanizması olacak. Belediyelerimiz neler yapıyor?

Hangi konuda doğru, hangi konuda yanlış yapıyor? Doğru yaptığı konuda onu desteklemek yanlış yaptığı konularda onu uyarmak gibi bir takım misyon üstlenecek. Bu da bizim önümüzdeki beş yıldaki çalışma sürecimize önemli katkılar sunacak.”

Başkanlar sık sık bir araya gelecek


Büyükşehir Belediye Başkanları olarak görüştükleri konular hakkında da bilgi veren Başkan Seçer, “11 büyükşehir belediye başkanları olarak biz bir masa etrafında tartışırken şuna karar verdik; Hiç olmazsa büyükşehir belediye başkanları olarak çok uzun süre olmamak kaydıyla bir ay, en fazla üç ay içerisinde hatta bazı durumlarda da olağanüstü bir araya gelelim, Türkiye’nin önemli konuları konuşalım.

Diyelim ki Mersin’de özel bir sorun vardır, bunu tartışmaya ben açarım ya da genel anlamda bizleri, yerel yönetimleri ilgilendiren her durumda bazı değerlendirmeler olsun. Buradan yeni fikirler çıksın, birbirimize yardımcı olalım diye kararlar aldık. Onu da uygulamaya koyacağız” 
dedi.

ODTÜ ile eğitim kurslarımızı iyileştirmek için çalışımalar yapıyoruz

Açıklamaları sırasında Mersin’de yaptıkları çalışmalardan ve şehirde hayata geçirdikleri düzenlemelerden de söz eden Seçer, eğitim konusunda çok titiz olduklarının altını çizdi.

Belediye bünyesinde eğitim veren kurslarda Türkiye’nin en köklü üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ akademisyenler ile çalışmalar sürdürdüklerini söyleyen Başkan Seçer, “Biz eğitim konusunda çok hassasız. Daha önceki dönemden eğitim kursları var ve 1000 öğrencimiz yararlanıyordu.

İlk etapta bu sayı 5 binmiş 1000’e düşmüş. Biz 6 bin civarında bir alt yapı oluşturuyoruz. 6 bin öğrenci başlasın, eğitim dönemi sonuna kadar aynı sayı ile neticelendirelim. Dört dörtlük bir kurs sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. 

Biz yeniden ODTÜ’nün destekleriyle bu öğrenci alımlarını gerçekleştiriyoruz. Onlar testler yapıyorlar, mülakatlar yapıyorlar. Herhangi bir siyasi yaklaşımdan uzak yapıyorlar. Bunlar son derece önemli”
 dedi.

Yeni kuracakları daire başkanlıklarını önümüzdeki Meclis toplantısında gündeme getireceğini ifade eden Seçer, “Çok iyi kadrolarla çalışıyoruz, daha da iyileştireceğiz.

Yeni daire başkanlıkları kuracağız. Kadın ve Çocuk Daire Başkanlığı’nı ve daire başkanlığı olarak tanzim edeceğimiz Makine İkmal konusunu önümüzdeki Meclis’te gündeme getireceğim” 
dedi.

Yorumlar (0)
banner69
34
açık
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31