8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Vodafone Kupası ile kutlanacak

İstanbul/Türkiye

Spor 06.03.2020, 14:48 06.03.2020, 14:48
8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Vodafone Kupası ile kutlanacak

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Vodafone Kupası ile kutlanacak

- Vodafone Park'ta yarın Beşiktaş ile Atletico Madrid kadın futbol takımlarının karşılaşacağı organizasyonun tanıtımı yapıldı - Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi: "Beşiktaş'ın kadın futbol takımı var. Her zaman olduğu gibi bu konuda da öncü bir kulübüz" - Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Colman Deegan: "Beşiktaş ile bu kez kadın futbolu için güçlerimizi birleştiriyoruz" - Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy: "Bu projenin en önemli yanı, herkes için kapsayıcı olma ve toplumda geride kalanları da göz önünde bulundurma zorunluluğunu hatırlatma misyonumuzu desteklemesi"

İSTANBUL (AA) - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Beşiktaş Kadın Futbol Takımı ile İspanya'dan Atletico Madrid'in kadın takımı, yarın Vodafone Park'ta karşı karşıya gelecek.

"Vodafone Kupası" adıyla düzenlenen organizasyonun tanıtımı için Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, kulüp yönetim kurulu üyesi Fırat Fidan, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Colman Deegan, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Engin Aksoy ve Meltem Bakiler Şahin ile siyah-beyazlı ekibin kaptanı Esra Erol'un katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Ahmet Nur Çebi, Vodafone Park'ta gerçekleştirilen toplantıda yaptığı açıklamada, yarın keyifli bir maçın oynanacağını belirterek, "Beşiktaş'ın kadın futbol takımı var. Her zaman olduğu gibi bu konuda da öncü bir kulübüz. Olimpiyatlara ilk kadın sporcu gönderen kulüp Beşiktaş'tır. Onur madalyasını müzemizde gururla taşıyoruz." dedi.

Kadınların olmadığı yerde dünyanın duracağını vurgulayan Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Annelerimiz, kızlarımız, eşlerimiz, hepimiz için kadınlarımız kıymetli ve değerli; iyi ki yanımızdalar. Onlara hayatları boyunca başarı diliyoruz, mutluluk diliyoruz. Onlar mutlu olunca biz mutlu oluyoruz. Kadınların başarılarıyla Türkiye'ye çok katkı yapacaklarına eminim. Vodafone da yanımızda durdu. Bu projeyi organize etmelerinden duyduğum mutluluğu paylaşmak istiyorum. Beşiktaş camiası adına kendilerine teşekkür ediyorum."

Passolig kart sahibi taraftarlar arasında Beşiktaşkadın taraftarın çok olduğuna dikkati çeken Çebi, "Bu, kadınların Beşiktaş'a verdiği değeri gösteriyor." ifadesini kullandı.

Çebi, bağış kampanyasında Vodafone'un katkısının ne olacağı sorusunu ise "Kampanyada Vodafone ile iş birliğimiz olacak. Bu işin operasyonel tarafında beraber yürüyeceğiz. Verecekleri hizmet bile maddi katkıları kadar önemli olacak." diye yanıtladı.

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan ise kadın futbol takımının başarılarına dikkati çekerek, "3 büyük kulüp içinde kadın futbol takımını kurmada öncü olduk. Çok şanslı bir kulübüz. Hem futbol takımımızın hem amatör şubelerimizin maç sonuçlarını bire bir takip eden bir başkanımız var. Beşiktaş olarak kadınların sahada yer alması için öncü olmaya devam edeceğiz. Kadınlar günü sadece bir gün kutlanacak değil, sadece 8 Mart'ta sembolik olarak kutluyoruz." diye konuştu.


- Deegan: "Bu kez kadın futbolu için güçlerimizi birleştiriyoruz"


Colman Deegan ise teknolojiyi insanların hayatını iyileştirmek için kullanmak istediklerini vurgulayarak, "Beşiktaş ile bu kez kadın futbolu için güçlerimizi birleştiriyoruz." dedi.

Herkesi kapsayan bir dijital toplum hedeflediklerini kaydeden Deegan, "Cinsiyet eşitliğine önem veriyoruz. Futbol erkek işidir demek, yanlış. Kadınlar da en az erkekler kadar iyi futbol oynayabilir. Vodafone Kupası’nda bunu hep birlikte göreceğiz. Takımlarımıza başarılar diliyorum. Sayın Başkan'a ve Beşiktaş camiasına teşekkür ediyorum. Kadın futbolunu desteklemeye devam edeceğiz. Futbolda 'Ben Varım' diyen kadınların yanında olmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.


- Aksoy: "Her zaman cinsiyet eşitliğini ön plana alıyoruz"


Engin Aksoy, hem sporu hem sosyal sorumluluğu barındıran çok önemli bir projeye imza attıklarını söyledi.

Kadınların futboldaki varlığına dikkati çekmek için Vodafone Kupası'nı düzenlediklerini anlatan Aksoy, şöyle konuştu:

"Vodafone Kupası, şirketimizin amaç odaklı vizyonundan yola çıkan bir etkinlik. Bu projenin en önemli yanı, herkes için kapsayıcı olma ve toplumda geride kalanları da göz önünde bulundurma zorunluluğunu hatırlatma misyonumuzu desteklemesi. Kadınların güçlenmesine ve cinsiyet eşitliğine yönelik pek çok projeye imza attık. Her zaman cinsiyet eşitliğini ön plana alıyoruz. Her süreçte kadınları öncelikli hale getiriyoruz. Vodafone Kupası, dünyada başlattığımız bir etkinliğin parçası. Bugün itibarıyla Vodafone Grubu, dünyada Change The Face etkinliği başlatıyor. Kadınların dünyadaki varlığına dikkati çeken bir proje."

"Futbolda ben varım" diyen tüm kadınları desteklediklerini anlatan Aksoy, "Yıllarca kadınlar futboldan uzak kaldı. Toplumda yerleşik olan bu cinsiyet ayrımcılığının önüne geçmek istiyoruz. Bunun değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda Vodafone olarak bize çok önemli görev düştüğüne inanıyoruz. Kurulduğu günden beri Beşiktaş Kadın Futbol Takımı'na destek veriyoruz. Beşiktaş Kadın Futbol Takımı, futbolun erkek işi olduğu yönündeki hakim düşünceyi kırmak için çok önemli adım. Beşiktaş'ı da vizyoner yaklaşımından dolayı kutluyorum. 'Futbol erkek oyunudur' şeklinde kodlanan bir alanda cesurca destek vermek hepimizin görevi. Beşiktaş bu algıyı kırmak için sahada mücadele ediyor. Bugüne kadar çok önemli başarılara imza attı." değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce "Geleceğin Kara Kartalları" projesiyle Beşiktaş altyapısına oyuncu kazandırdıklarını ve bunlardan birinin de kadın futbolcu olduğunu hatırlatan Aksoy, bunu devam ettirmek istediklerini ve Vodafone Kupası'nın bu anlamda önemli bir farkındalık oluşturacağını dile getirdi.

Kadın futbolunu desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Aksoy, "Atletico Madrid'i buraya getirmek dikkati çekmek içindi. Bu organizasyon tekrar yapılabilir. Türkiye'deki kadın futbolunu ve Beşiktaş'ı desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Beşiktaş ile gönül ortaklıklarının 2013'te başladığını hatırlatan Aksoy, şunları kaydetti:

"Vodafone Park, Türkiye'nin akıllı tek stadı. Beşiktaş ile iş birliğimizin 3 ayağı bulunuyor. Stat isim anlaşmamız 2023'e kadar ve artı 5 yıl opsiyonlu olmak üzere devam ediyor. Forma göğüs isminin dışında Beşiktaş Kara Kartal hareketi var, çok önemli gelir kalemi. Önümüzdeki dönem bunu büyütmeyi düşünüyoruz. Kulüp için kalıcı bir gelir yaratmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Beşiktaş'a desteğe devam ediyor olacağız. Bir de Beşiktaş Kadın Futbol Takımı'na destek veriyoruz. Önümüzdeki dönem bu iş birliği sürecek."

Meltem Bakiler Şahin de kadına önem veren bir şirket olduklarını vurgulayarak, "Kadınlara eşit imkanlar tanıyan bir şirket olarak gurur duyuyoruz. Vodafone Türkiye olarak herkesin eşit olarak olanaklardan faydalanabildiği toplum hayal ediyoruz. Her pozisyonumuzda şirket içinde çok kültürlülük ve çeşitlilik alanında projelere imza atıyoruz. İşe alımlarda yüzde 50, yüzde 50 kadın erkek oranını gözetiyoruz. Tüm telekomünikasyon alanında kadın oranı yüzde 23, Vodafone'da bu yüzde 42 düzeyde. Orta ve üst düzeyde bu oran yüzde 37'ye yaklaşıyor. Kadın oranında eşit seviyeye getirecek bir uygulama hayata geçiriliyor. Grubumuz, kariyerine ara veren kadınları tekrar kariyer hayatına başlatmak üzere bir program başlattı. Bu yılın sonuna kadar 26 ülkede bin kadına ulaşılması hedefleniyor." diye konuştu.

Dünyada en önemli konulardan birinin aile içi şiddet olduğuna dikkati çeken Şahin, "Global olarak aile içi şiddet prosedürünü hayata geçiriyoruz. Aynı zamanda Türkiye'de bu mevcut. 10 güne kadar ücretli izin, finansal destek, çalışana özel 7/24 aile içi şiddet hattıyla çalışanlarımızın yanında bu gibi durumlara maruz kalan veya yakınları maruz kalan çalışanlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Şahin, yarınki maçın kadınların varlığına dikkati çeken bir organizasyon olacağını sözlerine ekledi.


- Esra Erol: "Takım olarak sosyal bir misyon üstlendik"


Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Kaptanı Esra Erol, cinsiyetçi ön yargıları kırmak istediklerini belirterek, "Takım olarak sosyal bir misyon üstlendik. Sponsorumuz Vodafone'a teşekkür ediyoruz. 'Futbolda ben de varım' diyen kızlarımıza destek vermesi çok önemli. Beşiktaş olarak Atletico Madrid ile oynayacak olmanın heyecanı içindeyiz." ifadelerini kullandı.

Yarınki karşılaşmada takımı en çok motive edecek konunun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle oynanması olduğunu anlatan Esra Erol, "Dünyadaki tüm kadınlar için oynayacağız. Kadınlarımızın her alanda var olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Beşiktaşlı futbolseverleri ve tüm halkımızı bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


- Maç ücretsiz olacak


Vodafone'un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak Beşiktaş Kulübü ile düzenlediği Vodafone Kupası'nda stada girişler ücretsiz olacak.

Beşiktaş ile Atletico Madrid kadın takımları, saat 17.00'de Vodafone Park'ta karşı karşıya gelecek.

Vodafone ayrıca, maça gelen her bir kişi için Beşiktaş Kadın Futbol Takımı altyapısına destek olacak.

Mücadele Vodafone TV'den de canlı yayımlanacak. Maçın ücretsiz biletleri Vodafone Park gişelerinden temin edilebilecek.

Cinsiyetçi algıyla mücadele Vodafone Kupası, Vodafone Grubu'nun tüm dünyada başlattığı "Ben Varım" hareketi kapsamında düzenleniyor.

Bu arada, Beşiktaş iş birliğiyle Türkiye'de kadın futbolu yetenek taraması yapmayı planlayan Vodafone, kendi bünyesinde de bir kadın futbol takımı kurarak İstanbul Kupası'na katılacak.


Muhabir : Ercan Doğan
Yayınlayan : Serdal Kalaycı

Yorumlar (0)
banner69
3
az bulutlu
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:18
Güneş 07:40
Öğle 12:59
İkindi 15:45
Akşam 18:09
Yatsı 19:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11