8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Vodafone Kupası ile kutlanacak

İstanbul/Türkiye

Spor 06.03.2020, 14:48 06.03.2020, 14:48
8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Vodafone Kupası ile kutlanacak

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Vodafone Kupası ile kutlanacak

- Vodafone Park'ta yarın Beşiktaş ile Atletico Madrid kadın futbol takımlarının karşılaşacağı organizasyonun tanıtımı yapıldı - Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi: "Beşiktaş'ın kadın futbol takımı var. Her zaman olduğu gibi bu konuda da öncü bir kulübüz" - Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Colman Deegan: "Beşiktaş ile bu kez kadın futbolu için güçlerimizi birleştiriyoruz" - Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy: "Bu projenin en önemli yanı, herkes için kapsayıcı olma ve toplumda geride kalanları da göz önünde bulundurma zorunluluğunu hatırlatma misyonumuzu desteklemesi"

İSTANBUL (AA) - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Beşiktaş Kadın Futbol Takımı ile İspanya'dan Atletico Madrid'in kadın takımı, yarın Vodafone Park'ta karşı karşıya gelecek.

"Vodafone Kupası" adıyla düzenlenen organizasyonun tanıtımı için Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, kulüp yönetim kurulu üyesi Fırat Fidan, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Colman Deegan, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Engin Aksoy ve Meltem Bakiler Şahin ile siyah-beyazlı ekibin kaptanı Esra Erol'un katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

Ahmet Nur Çebi, Vodafone Park'ta gerçekleştirilen toplantıda yaptığı açıklamada, yarın keyifli bir maçın oynanacağını belirterek, "Beşiktaş'ın kadın futbol takımı var. Her zaman olduğu gibi bu konuda da öncü bir kulübüz. Olimpiyatlara ilk kadın sporcu gönderen kulüp Beşiktaş'tır. Onur madalyasını müzemizde gururla taşıyoruz." dedi.

Kadınların olmadığı yerde dünyanın duracağını vurgulayan Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Annelerimiz, kızlarımız, eşlerimiz, hepimiz için kadınlarımız kıymetli ve değerli; iyi ki yanımızdalar. Onlara hayatları boyunca başarı diliyoruz, mutluluk diliyoruz. Onlar mutlu olunca biz mutlu oluyoruz. Kadınların başarılarıyla Türkiye'ye çok katkı yapacaklarına eminim. Vodafone da yanımızda durdu. Bu projeyi organize etmelerinden duyduğum mutluluğu paylaşmak istiyorum. Beşiktaş camiası adına kendilerine teşekkür ediyorum."

Passolig kart sahibi taraftarlar arasında Beşiktaşkadın taraftarın çok olduğuna dikkati çeken Çebi, "Bu, kadınların Beşiktaş'a verdiği değeri gösteriyor." ifadesini kullandı.

Çebi, bağış kampanyasında Vodafone'un katkısının ne olacağı sorusunu ise "Kampanyada Vodafone ile iş birliğimiz olacak. Bu işin operasyonel tarafında beraber yürüyeceğiz. Verecekleri hizmet bile maddi katkıları kadar önemli olacak." diye yanıtladı.

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan ise kadın futbol takımının başarılarına dikkati çekerek, "3 büyük kulüp içinde kadın futbol takımını kurmada öncü olduk. Çok şanslı bir kulübüz. Hem futbol takımımızın hem amatör şubelerimizin maç sonuçlarını bire bir takip eden bir başkanımız var. Beşiktaş olarak kadınların sahada yer alması için öncü olmaya devam edeceğiz. Kadınlar günü sadece bir gün kutlanacak değil, sadece 8 Mart'ta sembolik olarak kutluyoruz." diye konuştu.


- Deegan: "Bu kez kadın futbolu için güçlerimizi birleştiriyoruz"


Colman Deegan ise teknolojiyi insanların hayatını iyileştirmek için kullanmak istediklerini vurgulayarak, "Beşiktaş ile bu kez kadın futbolu için güçlerimizi birleştiriyoruz." dedi.

Herkesi kapsayan bir dijital toplum hedeflediklerini kaydeden Deegan, "Cinsiyet eşitliğine önem veriyoruz. Futbol erkek işidir demek, yanlış. Kadınlar da en az erkekler kadar iyi futbol oynayabilir. Vodafone Kupası’nda bunu hep birlikte göreceğiz. Takımlarımıza başarılar diliyorum. Sayın Başkan'a ve Beşiktaş camiasına teşekkür ediyorum. Kadın futbolunu desteklemeye devam edeceğiz. Futbolda 'Ben Varım' diyen kadınların yanında olmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.


- Aksoy: "Her zaman cinsiyet eşitliğini ön plana alıyoruz"


Engin Aksoy, hem sporu hem sosyal sorumluluğu barındıran çok önemli bir projeye imza attıklarını söyledi.

Kadınların futboldaki varlığına dikkati çekmek için Vodafone Kupası'nı düzenlediklerini anlatan Aksoy, şöyle konuştu:

"Vodafone Kupası, şirketimizin amaç odaklı vizyonundan yola çıkan bir etkinlik. Bu projenin en önemli yanı, herkes için kapsayıcı olma ve toplumda geride kalanları da göz önünde bulundurma zorunluluğunu hatırlatma misyonumuzu desteklemesi. Kadınların güçlenmesine ve cinsiyet eşitliğine yönelik pek çok projeye imza attık. Her zaman cinsiyet eşitliğini ön plana alıyoruz. Her süreçte kadınları öncelikli hale getiriyoruz. Vodafone Kupası, dünyada başlattığımız bir etkinliğin parçası. Bugün itibarıyla Vodafone Grubu, dünyada Change The Face etkinliği başlatıyor. Kadınların dünyadaki varlığına dikkati çeken bir proje."

"Futbolda ben varım" diyen tüm kadınları desteklediklerini anlatan Aksoy, "Yıllarca kadınlar futboldan uzak kaldı. Toplumda yerleşik olan bu cinsiyet ayrımcılığının önüne geçmek istiyoruz. Bunun değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda Vodafone olarak bize çok önemli görev düştüğüne inanıyoruz. Kurulduğu günden beri Beşiktaş Kadın Futbol Takımı'na destek veriyoruz. Beşiktaş Kadın Futbol Takımı, futbolun erkek işi olduğu yönündeki hakim düşünceyi kırmak için çok önemli adım. Beşiktaş'ı da vizyoner yaklaşımından dolayı kutluyorum. 'Futbol erkek oyunudur' şeklinde kodlanan bir alanda cesurca destek vermek hepimizin görevi. Beşiktaş bu algıyı kırmak için sahada mücadele ediyor. Bugüne kadar çok önemli başarılara imza attı." değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce "Geleceğin Kara Kartalları" projesiyle Beşiktaş altyapısına oyuncu kazandırdıklarını ve bunlardan birinin de kadın futbolcu olduğunu hatırlatan Aksoy, bunu devam ettirmek istediklerini ve Vodafone Kupası'nın bu anlamda önemli bir farkındalık oluşturacağını dile getirdi.

Kadın futbolunu desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Aksoy, "Atletico Madrid'i buraya getirmek dikkati çekmek içindi. Bu organizasyon tekrar yapılabilir. Türkiye'deki kadın futbolunu ve Beşiktaş'ı desteklemeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Beşiktaş ile gönül ortaklıklarının 2013'te başladığını hatırlatan Aksoy, şunları kaydetti:

"Vodafone Park, Türkiye'nin akıllı tek stadı. Beşiktaş ile iş birliğimizin 3 ayağı bulunuyor. Stat isim anlaşmamız 2023'e kadar ve artı 5 yıl opsiyonlu olmak üzere devam ediyor. Forma göğüs isminin dışında Beşiktaş Kara Kartal hareketi var, çok önemli gelir kalemi. Önümüzdeki dönem bunu büyütmeyi düşünüyoruz. Kulüp için kalıcı bir gelir yaratmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Beşiktaş'a desteğe devam ediyor olacağız. Bir de Beşiktaş Kadın Futbol Takımı'na destek veriyoruz. Önümüzdeki dönem bu iş birliği sürecek."

Meltem Bakiler Şahin de kadına önem veren bir şirket olduklarını vurgulayarak, "Kadınlara eşit imkanlar tanıyan bir şirket olarak gurur duyuyoruz. Vodafone Türkiye olarak herkesin eşit olarak olanaklardan faydalanabildiği toplum hayal ediyoruz. Her pozisyonumuzda şirket içinde çok kültürlülük ve çeşitlilik alanında projelere imza atıyoruz. İşe alımlarda yüzde 50, yüzde 50 kadın erkek oranını gözetiyoruz. Tüm telekomünikasyon alanında kadın oranı yüzde 23, Vodafone'da bu yüzde 42 düzeyde. Orta ve üst düzeyde bu oran yüzde 37'ye yaklaşıyor. Kadın oranında eşit seviyeye getirecek bir uygulama hayata geçiriliyor. Grubumuz, kariyerine ara veren kadınları tekrar kariyer hayatına başlatmak üzere bir program başlattı. Bu yılın sonuna kadar 26 ülkede bin kadına ulaşılması hedefleniyor." diye konuştu.

Dünyada en önemli konulardan birinin aile içi şiddet olduğuna dikkati çeken Şahin, "Global olarak aile içi şiddet prosedürünü hayata geçiriyoruz. Aynı zamanda Türkiye'de bu mevcut. 10 güne kadar ücretli izin, finansal destek, çalışana özel 7/24 aile içi şiddet hattıyla çalışanlarımızın yanında bu gibi durumlara maruz kalan veya yakınları maruz kalan çalışanlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

Şahin, yarınki maçın kadınların varlığına dikkati çeken bir organizasyon olacağını sözlerine ekledi.


- Esra Erol: "Takım olarak sosyal bir misyon üstlendik"


Beşiktaş Kadın Futbol Takımı Kaptanı Esra Erol, cinsiyetçi ön yargıları kırmak istediklerini belirterek, "Takım olarak sosyal bir misyon üstlendik. Sponsorumuz Vodafone'a teşekkür ediyoruz. 'Futbolda ben de varım' diyen kızlarımıza destek vermesi çok önemli. Beşiktaş olarak Atletico Madrid ile oynayacak olmanın heyecanı içindeyiz." ifadelerini kullandı.

Yarınki karşılaşmada takımı en çok motive edecek konunun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle oynanması olduğunu anlatan Esra Erol, "Dünyadaki tüm kadınlar için oynayacağız. Kadınlarımızın her alanda var olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Beşiktaşlı futbolseverleri ve tüm halkımızı bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


- Maç ücretsiz olacak


Vodafone'un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel olarak Beşiktaş Kulübü ile düzenlediği Vodafone Kupası'nda stada girişler ücretsiz olacak.

Beşiktaş ile Atletico Madrid kadın takımları, saat 17.00'de Vodafone Park'ta karşı karşıya gelecek.

Vodafone ayrıca, maça gelen her bir kişi için Beşiktaş Kadın Futbol Takımı altyapısına destek olacak.

Mücadele Vodafone TV'den de canlı yayımlanacak. Maçın ücretsiz biletleri Vodafone Park gişelerinden temin edilebilecek.

Cinsiyetçi algıyla mücadele Vodafone Kupası, Vodafone Grubu'nun tüm dünyada başlattığı "Ben Varım" hareketi kapsamında düzenleniyor.

Bu arada, Beşiktaş iş birliğiyle Türkiye'de kadın futbolu yetenek taraması yapmayı planlayan Vodafone, kendi bünyesinde de bir kadın futbol takımı kurarak İstanbul Kupası'na katılacak.


Muhabir : Ercan Doğan
Yayınlayan : Serdal Kalaycı

Yorumlar (0)
banner69
Namaz Vakti 27 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 27 57
2. Eyüpspor 27 53
3. Rizespor 26 49
4. Sakaryaspor 27 49
5. Pendikspor 26 47
6. Keçiörengücü 27 47
7. Bodrumspor 27 42
8. Manisa FK 26 42
9. Boluspor 26 41
10. Bandırmaspor 26 40
11. Göztepe 26 38
12. Tuzlaspor 27 28
13. Erzurumspor 26 25
14. Altay 27 25
15. Adanaspor 27 25
16. Altınordu 26 20
17. Gençlerbirliği 26 18
18. Denizlispor 27 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13