Mersin’in Tarsus Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Tarsus Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde düzenlenen ücretsiz "Bağlama Kursu" ile kadınları hem öğrenmeye teşvik ediyor, hem de sosyal bir ortamda bir araya getiriyor.

Kurs bünyesinde Tarsuslu kadınlar, belediyenin desteklediği program sayesinde bağlama çalma yeteneklerini geliştiriyor. 16 kursiyerin bulunduğu kursta bir araya gelen kadınlar, dayanışma ve dostluk ruhunu pekiştirirken, ücretsiz olarak sunulan eğitim ile hem kültürel miraslarını yaşatma hem de sanatsal yeteneklerini geliştirme imkanı buluyor. Nurdan Dinç’in eğitmenliğinde Güner Yüksek Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezi’nde bağlama öğrenen kursiyer kadınlar, gençlik yıllarında hayalini kurdukları enstrüman çalma deneyimini yaşadıklarını ifade ediyor.

“Bu yaşımda bağlama çalmasını öğrendim"

Bağlama öğrenme isteğini yıllar sonra gerçekleştiğini belirten Kursiyer Müjgan Ay, “Yaşım 63. Bu yaşıma kadar bağlama çalmak istedim ama olmadı. Belediyemizin sunmuş olduğu bu etkinlikten ev hanımları olarak çok memnun olduk. Bu yaşımda bağlama çalmasını öğrendim. Çok memnunum, çok mutluyuz. Belediye Başkanımız Haluk Bozdoğan’a bize sunduğu bu imkandan ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Kursiyerlerden Meryem Güllü de “Burada sizi kucaklayan bir mekan var. Kapıdan girdiğimiz anda kendi evimizde göremediğimiz hizmeti görüyoruz. Biz buraya hem eğlenmeye hem öğrenmeye hem de dinlenmeye geliyoruz” ifadelerini kullandı.