Toros Üniversitesi Psikoloji Topluluğu tarafından düzenlenen ve bu yıl, ’kent tasarımı ve zihinsel sağlık’ temasının işlendiği ’Psikoloji Günleri’, Bahçelievler Kampüsünde gerçekleştirildi.

Çeşitli uzman konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilen ’Psikoloji Günleri’nin ilk gününde, ’İnsan yer ilişkisi’ konusunda Dr. Öğr. Üyesi Feyruz Usluoğlu’nun, ’Afetler çağında planlama ve kentsel tasarım’ konusunda Dr. Öğr. Üyesi Tuğçe Tezer’in, ’Çocuk dostu kentler: Çocuk ruh sağlığı ve evre etkileşimi’ konusunda Doç. Dr. Ilgın Gökler Danışman’ın, ’Mekan tutmak’ konusunda Doç. Dr. Emrah Keser’in ve ’Yersiz yurtsuz kimsesiz’ konusunda Dr. Agah Aydın’ın sunumları gerçekleştirildi.

Uzman konuşmacıların ilgi çekici sunumları ve panellerin yanı sıra düzenlenen atölyeler, katılımcılara kent tasarımının zihinsel sağlık üzerindeki etkilerini anlama ve değerlendirme fırsatı verdi. Etkinliğin ikinci gününde, ’Çocuk hakları sözleşmesi ve adli yaklaşım’ konusunda Prof. Dr. Halis Dokgöz, “Çocuk dostu kentler ve çocuk hakları’ konusunda Av. Burcu Düzen, ’Anne ruh sağlığı’ konusunda Doç. Dr. Burcu Avcıbay Vurgeç, ’Kentleşmenin kadın ruh sağlığına etkisi’ konusunda Öğr. Gör. Seval Cüceler, “Kent tasarımında neden agroekoloji’ konusunda Dr. Öğr. Üyesi Selda Dalak, Melike Selin Durmaz Ekenler ve Yasmina Lokmanoğlu, ’Sürdürülebilir beslenme ve zihinsel sağlık’ konusunda Arş. Gör. Uzm. Dyt. Ayşe Gökalp Alp, ’Kent ve çocuk’ konusunda Dr. Öğr. Üyesi Emine Merve Kalınlı sunumlar gerçekleştirildi.

Etkinliğin son gününde ise ’İklim değişikliği’ konusunda Tema Vakfı’ndan Ali Dönmez, ’Kamusal mekan ve kullanıcı ilişkisi’ konusunda Dr. Öğr. Üyesi Sevinç Alkan Korkmaz, Öğr. Gör. Özer Kök, Arş. Gör. Gülçin Gündüz, Arş. Gör. Büşra Orkan, ’Kültürel peyzaj’ konusunda Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Manav, ’Zihinsel sağlıkta kütüphanelerin destekleyici hizmetleri’ konusunda Diler Yeter sunumlar gerçekleştirdi. Program kapanışında ’Mersin’de sanat ve edebiyat’ konusunda İçel Sanat Kulübü temsilcisi Baha Akıner, Mersin Sanat ve Edebiyat Dergisi temsilcisi Orhan Özdemir, Sözyüzü Dergisi temsilcisi Erdal Dalgıç ve Mersin Edebiyat Gönüllüleri temsilcisi Mithat Delioğlu katılımcılara hitap etti.

Etkinlik, uzman konuşmacıların sürükleyici sunumları ve interaktif etkinliklerin yanı sıra, katılımcılar arasında oluşan etkileşim ve paylaşımlarla da dikkat çekti.