Mersin’in merkez Toroslar ilçe Belediyesi, belediye serasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel çelikleme yöntemi ile 100 bin adet bitki üretti.

İlçe genelindeki park ve yeşil alanlarda kullanılan çiçek ve bitkileri, tohum ve çelikleme yöntemi ile kendi serasında yetiştiren belediye, üretim tesisi ile belediye bütçesine de katkı sağlıyor. Budanan bitki ve ağaçlardan çelik ve tohumlar alınıp yeniden değerlendirilerek çevre dostu üretim yapılırken, alınan çeliklerin fide haline gelmesiyle bu çiçek ve bitkiler, kenti süslüyor. Belediye ekipleri, serada tohumlama ve çelikleme işlemlerini ise büyük bir titizlikle gerçekleştiriyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde bulunan bin metrekarelik üretim serasında, 100 bin adet çelikleme, 15 bin adet tohumlama yapıldı, 30 bin adet bitki yetiştirildi.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, yeşil alan oranı en yüksek ilçelerden biri olduklarına dikkat çekerek, "Bitki ve çiçek üretimini kendi bünyesinde üreten ender belediyelerinden bir tanesiyiz. Amacımız, çocuklarımıza daha yeşil bir Toroslar bırakmak. Bitkiler budanıyor, seramızda çelik alma ile üretim yapılıyor. Üreten belediyecilik anlayışıyla hareket ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılına özel seramızdaki 100 bin adet bitkiyi çelikleme yöntemi ile yetiştiriyoruz. Böylelikle önemli bir tasarruf sağlamış oluyoruz. Türkiye Yüzyılı, üretimin yüzyılı anlayışıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İlçemizin her noktasının daha yeşil, daha güzel bir görüntüye ulaşmasını hedefliyoruz” diye konuştu.