Türkiye’de limon üretiminin % 65’inin yapıldığı Mersin Erdemli ‘de, yılın ilk limon hasadı başladı. Eylül ayında ‘Mayer’ cinsi erkenci limon ile başlanılan hasat sezonu 8 ay sürüyor.

Dünya limon üretimi yaklaşık 20 milyon ton, Türkiye’de ise bu rakam 1,2 milyon ton. Türkiye’de üretimin merkezi ise Mersin Erdemli. Bölgede yapılan çalışmalar sayesinde 10 çeşit limon üretiliyor.

Bu yıl yılın ilk hasadının başladığı yer ise Tarım ve Orman Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Mayer Limon bahçesiydi.

Limon işçileri ile birlikte Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Mustafa Ünlü yılın ilk Limon hasadını birlikte yaptı.

Üretime ve üretilene artı değer katmanın gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ‘’Dünyanın en kaliteli ürününün yetiştiği Erdemlideyiz. Erdemli ‘de 2023-2024 limon kesim sezonu başlamış durumda. Erdemlimizde Türkiye’de üretilen limonun %65’i, 70’i bu kentte üretiliyor.

Kent için çok ciddi bir gelir kapısı, geçim kaynağı. Ama ülke ekonomisinde çok ciddi bir girdi sağlayan bir tarım ürünü. Çünkü ürettiğimiz ürünlerin çoğunluğu ihracata gittiği için hem devletimizin döviz kazanmasına vesile oluyoruz hem de insanlarımızın daha kazançlı çıkmasına vesile oluyoruz.

Tabi Erdemli için insanlar limonun başkenti tabirini kullanırlar. Bu da haklı bir tabir tabi ki. Burada ülkede üretilen limonun %65’i Erdemli ’de üretildiği için limon Erdemli için gerçekten çok önemli bir gelir kaynağı. Vatandaşımız için geçim kaynağı. Ülkemiz için de çok ciddi bir ihracata gittiği için döviz kaynağı olduğu için herkesin kazandığı bir süreç’’ diye konuştu.

Erdemli ‘de limonun çeşitliliğine değinen ve kent için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Enstitü Müdür Dr. Mustafa Ünlü,’’ Bölgemizde yıllara göre değişmekle birlikte Ağustos sonu Eylül başlarında Mayer limonu ile erkenci olarak hasat başlamakta.

Sırası ile Enter, Küt Diken, Mehmet Molla limonları ile devam etmekte. Bu bölgede yaklaşık 10 tane limon çeşidi ile üretim yapılmakta. Ama ağırlıklı olarak şu an Mayer ve Küt Diken limonu yoğun bir şekilde yetiştiriciliği yapılmakta. Eylül ayında başlayan hasat mart sonuna kadar devam etmekte’’ diye konuştu.

Öte yandan yılın ilk limon hasadı tatlı ikramı sonrası sona erdi.