Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, ’Sevgililer Günü’ne özel hazırlanacak olan seramik ürünlerinin üretimine, Hal MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezinde start verdi.

’Sevgililer Günü’ne özel olarak bir araya gelen 38 seramik sanatçısı, birbirinden eşsiz seramiklerini Büyükşehir Belediyesinin stantlarında ve Trafik Parktaki üretici kadın stantlarında satma imkanı bulacak. Bu proje sayesinde kadınlar gelir elde ederken, vatandaşlar sevdiklerine kadın emeği ve kişiye özel hediyeler armağan etme şansı yakalayacak.

’Sevgililer Günü’ne özel hediyeler Trafik Parkta olacak

’Sevgililer Günü’ne özel üretimin 2 hafta süreceğini kaydeden Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığından Burcu Sert, “Belediyemizin seramik alanında olan üretici kadınları, kolektif bir şekilde ’Sevgililer Günü’ne özel konsept ürünler üretmeye başladılar. Amacımız Mersin Büyükşehir Belediyesinin üretici kadınları ile birlikte üretmeyi hedeflemek. Üretici kadınlarımız yaptıkları üretimi, belediyemizin stantlarında ve Trafik Parkta satışa sunacaklar” dedi.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kadın elinden üretime memnuniyetle destek vermeye devam edeceğiz” diyen Sert, “Trafik Parktaki üretici stantlarımız cumartesi ve pazar günleri 12.00’den akşam 17.00’ye kadar açık olacak. ’Sevgililer Günü’ne özel hediyelik tüm ürünleri Mersinliler orada bulabilirler” sözlerine yer verdi.

“Dünyayı kadın emeği kurtaracak”

Yaklaşık olarak bir yıldır Hal MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezinde seramik eğitimi yaptıklarını söyleyen MERCEK Mesleki Eğitim Merkezleri Koordinatörü Gül Kadem Maya, “Kadınların merakıyla beraber burada eğitimlere başladık. Bugün de zaten bu üretimin içerisinde olan kadınlarımız burada başladılar. MERCEK olarak biz de onlara hem atölye kullanımında hem de alanında usta öğreticimiz Deniz hocamla beraber destek oluyoruz. Bu atölyede çalışmalarını yaptıktan sonra, seramik pişirim fırınımızı da kullanabilecekler. Aynı zamanda sırlayıp, boyayıp, 2 hafta sonra en güzel biçimde satışa sunmuş olacaklar” ifadelerine yer verdi.

“Dünyayı sevgi kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey” sözünü hatırlatan Maya, “Dolayısıyla bu kadınların yaptığı emekler de en güzel hediye olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü dünyayı kadın emeği kurtaracak” diye konuştu.

Bardaktan saksıya, tabaktan vazoya çeşitli seramik ürünleri sergilenecek

Bardak, saksı, tabak gibi ürünler üreteceklerini söyleyen seramik sanatçısı Deniz Altun, “Büyükşehir Belediyemizin stantlarında üretici kadınlara destek olmak amacıyla; ürettikleri ürünlerin sergilenmesi ve satılması ile ekonomilerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi. İnsanların sevgilerini her zaman göstermeleri gerektiğini söyleyen Altun, “Seramik ya da başka bir ürün hiç fark etmez. Kendi el emekleriyle sevdiklerini ifade edebilirler. Bizim yaptığımız ürünler de bunların bir başlangıcı, bekleriz” şeklinde konuştu.