Dünyada her iki kişiden birinde olduğu tahmin edilen Helikobakter Pilori bakterisinin yıllar boyu belirti vermeden vücutta gizlice yaşayabildiğini belirten VM Medical Park Mersin Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga Yakar, “Doğrudan temas, yiyecekler ve suyla bulaşabilen Helikobakter Pilori, mide ve ince bağırsağın koruyucu astarına zarar verebilir. Gastrit ve ülsere yol açabilir. Mide kanseri için risk faktörüdür” uyarısında bulundu. 

Mideye yerleşerek enfeksiyona sebep olan bir bakteri olan Helikobakter Pilori, gastrit ve ülser gibi hastalıklara davetiye çıkarabiliyor.

Genellikle çocukluk döneminde vücuda giren Helikobakter Pilori bakterisinin midemizi enfekte ettiğinde ortaya çıktığını söyleyen VM Medical Park Mersin Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Tolga Yakar, “Bu genellikle çocukluk döneminde olur.

Peptik ülserlerin yaygın bir nedeni olan Helikobakter Pilori enfeksiyonu dünyadaki insanların yarısından fazlasında mevcut olabilir.

Çoğu insan helikobakter pilori enfeksiyonu olduğunu fark etmeyebilir, çünkü belirgin bir bulgu vermeyebilir. Bazı insanlar helikobakter pilorinin zararlı etkilerine karşı daha fazla dirençle doğabilir.

Mide ülseri, gastrit hastalığı belirtileri ve semptomları geliştiği durumlarda, doktorunuz muhtemelen sizi helikobakter pilori enfeksiyonu için test edecektir.

Eğer helikobakter pilori enfeksiyonu varsa bazı durumları karşıladığında antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

TEMAS YOLUYLA KİŞİDEN KİŞİYE BULAŞABİLEN BU HASTALIKTA

Helikobakter Pilori bakterisinin hiçbir belirti vermeden de yıllar boyunca vücutta yaşayabileceğini açıklayan Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Tolga Yakar, “Karnınızda bir ağrı veya yanma hissi, mideniz boş olduğunda daha kötü olan karın ağrısı, mide bulantısı, iştah kaybı, sık geğirme, şişkinlik ve nedeni açıklanamayan kilo kaybı belirtileri ile hastalık baş gösterebilir.

Bu şikayetlere sahipseniz ve sizi endişelendiren kalıcı belirtiler ve semptomlar fark ederseniz, doktorunuzdan tıbbı yardım alınması gerekmektedir.

Şiddetli veya kalıcı karın ağrısı, yutma güçlüğü, kanlı veya siyah katran şeklinde kanama, kahve telvesi gibi görünen kanlı veya siyah kusma gibi durumlarda endoskopi yapılması gerekmektedir.

Helikobakter pilori bakterileri tükürük, kusma veya GAİTA ile doğrudan temas yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir. Helikobakter pilori kontamine yiyecek veya su yoluyla da yayılabilir” dedi. 

MİDE KANSERİNE SEBEP OLABİLİR

Doç. Dr. Tolga Yakar, Helikobakter Pilori’nin mide ve ince bağırsağın koruyucu astarına zarar verebileceğini, mide asidinin açık bir yara (ülser) oluşturmasına izin verebileceğine de dikkat çekti.

Hastaların yaklaşık yüzde 10'unda ülser gelişeceğini söyleyen Doç. Dr. Tolga Yakar, “Mide astarının iltihabı yani gastrite yol açan helikobakter pilori enfeksiyonu, midenizi tahriş ederek iltihaplanmaya neden olabilir ve bazı mide kanseri türleri için güçlü bir risk faktörüdür.

Helikobakter pilori enfeksiyonu hakkında endişeleriniz varsa veya yüksek bir mide kanseri riskiniz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka danışmanız gerekir” ifadelerini kullandı.