Seçer, Sarıkeçilileri Anlatan ‘Turna Misali’ Filminin Setini Ziyaret Etti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, son konargöçerler olan Sarıkeçili Yörüklerinin yaşamının anlatıldığı “Turna Misali” adlı filmin setini ziyaret etti.

Yaşam 08.06.2020, 13:22 08.06.2020, 13:22
Seçer, Sarıkeçilileri Anlatan ‘Turna Misali’ Filminin Setini Ziyaret Etti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, son konargöçerler olan Sarıkeçili Yörüklerinin yaşamının anlatıldığı “Turna Misali” adlı filmin setini ziyaret etti.

Başkan Seçer, Yörüklerin sadece Mersin’in değil, tüm Türkiye’nin en önemli kültürel unsuru olduğuna dikkat çekti.

Filmin hem Yörük kültürünün, hem Mersin’in tanıtımına katkı vereceğini söyleyen Başkan Seçer, “Mersin’in tabiri caizse dağın başında, tam anlamıyla keşfedilmemiş nadide bir çiçek olduğunu düşünüyorum. Bunu sadece Türkiye’ye değil, dünyaya tanıtmak için çaba gösteriyoruz. İşte bu tip çalışmalar buna çok büyük katkı sunacak” dedi.

Filmin yönetmeni İffet Eren Danışman Boz ise Sarıkeçili kültürünü daha iyi anlatabilmek için drama bir eser üretilmesi gerektiği fikrine vardıklarını ifade ederek, “Filmin kaba kurgusu TRT’de izlendi ve çok beğenildi. Korona salgını nedeniyle bazı gecikmeler oldu. Film çekimi için bize her türlü kolaylığı sağlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Filmde rol alan ve danışmanlık yapan Sarıkeçili Yörükleri Dernek Başkanı Pervin Çoban Sarvan, “Biz aklımız erdiğinden beri, bu kültürün yaşatılması için feryat figan kopardık. Bizim için makamlar, mevkiler, rütbeler gelip geçicidir. Biz de kalıcı olan doğadır. Doğaya değer veren bize de değer vermiş olur” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sarıkeçili Yörüklerinin yaşamının anlatıldığı ‘Turna Misali’ filminin ana destekçisi oldu. Yakın zamanda vizyona girecek olan film, son konargöçerler olan, bin yıllık bir geleneği ısrarla yaşatan Sarıkeçili Yörüklerinin Mersin ve Karaman arasındaki göç yolculuğunu anlatan ilk drama eserlerden biri olacak.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, son konargöçerler olan Sarıkeçili Yörüklerinin yaşamının anlatıldığı “Turna Misali” adlı filmin setini ziyaret etti.

Filmin yönetmeni İffet Eren Danışman Boz ve Sarıkeçililer Dernek Başkanı Pervin Çoban Sarvan ile sohbet eden Başkan Seçer, “Turna Misali” adlı filmin hem Yörük kültürünün, hem Mersin’in tanıtımına katkı sunacağına inandığını söyledi.

Başkan Seçer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de ana destekçi olduğu “Turna Misali” adlı filmin Silifke ilçe merkezindeki setini ziyaret etti.

Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu ve Silifke Belediye Başkanvekili Sadık Altınok ile birlikte seti gezen Başkan Seçer, filmin yönetmeni İffet Eren Danışman Boz’dan film hakkında bilgi aldı. Başkan Seçer, Sarıkeçili Yörükleri Dernek Başkanı Pervin Çoban Sarvan’la da sohbet ederek, Yörüklerin göç yollarında yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi aldı.

“Kadim kültürler yok oluyor”

Sarıkeçili Yörüklerinin yaşamından kesitler sunan film ve konargöçer kültürü hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, “Yaşanan gelişmeler kadim kültürleri bir bir yok ediyor.

Sarıkeçililerin geleneksel yaşam biçimi de bu gelişmelerden nasibini alıyor. Burada güzel bir çalışma var. Yönetmenden oyuncusuna, destek veren kurumlarına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Mevzuat yaşam alanlarını ortadan kaldırdı”

Yörük Türkmenlerin sadece Mersin’de değil, tüm Türkiye’de önemli bir kültür, önemli bir kitle olduğuna değinen Başkan Seçer, “Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözünde olduğu gibi, ‘Gidin Toroslar’ın tepesine bakın. Bir Yörük çadırında dumanlar tütüyorsa hiçbir kuvvet bu ülkeye zarar veremez.’

Bu veciz bir söz. Bundan mesaj çıkartmak lazım.  Mersinimiz’de de bu yerleşik kültür önemli bir nüfus. Tabi artık kentleşmeyle beraber bu kültür ortadan kalkıyor.

Konargöçerler dönemsel sorunlar yaşadıkları gibi mevzuat sorunu da yaşıyor. Artık eski mera alanları yok. Hayvanlarını otlatacakları alanlar bulamıyorlar. Orman farklı bir mevzuat, şehir farklı bir mevzuat, tarım farklı bir mevzuat. Bütün bu mevzuat da yaşam alanlarını ortadan kaldırmış durumda” diye konuştu.

“Mersin’in tanıtımı açısından önemli”

“Turna Misali” filminin, kadim kültürün tanıtılması açısından önemli olduğuna işaret eden Başkan Seçer, “Bu çalışma Mersin’in tanıtımı açısından da önemli. Bizi ilgilendiren taraflarından biri de bu. Kentimizin tanıtılmasını istiyoruz. Bu güzel bir araç olacak.

Mersin’in, tabiri caizse dağın başında, tam anlamıyla keşfedilmemiş nadide bir çiçek olduğunu düşünüyorum. Bunu sadece Türkiye’ye değil, dünyaya tanıtmak için çaba gösteriyoruz. İşte bu tip çalışmalar buna çok büyük katkı sunacak diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Film fikri 12 yıl önce ortaya çıktı

Filmin yönetmeni İffet Eren Danışman Boz, film fikrinin 12 yıl önce doğduğunu söyledi.  Görüntü yönetmeni Eyüp Boz’un, göç yollarında engellerle karşılaşan Sarıkeçililerle ilgili belgesel çektiğini hatırlatan Boz, daha sonraki süreçte, Sarıkeçili kültürünü daha iyi anlatabilmek için drama bir eser üretilmesi gerektiği fikrine ulaştıklarını söyledi.

Filmin çekimi için Eyüp Boz’un önce kendisini, daha sonra Yörük kültüründen gelen oyuncu Yüksel Aksu’yu ikna ettiğini belirten Boz, “Filmin kaba kurgusu TRT’de izlendi ve çok beğenildi. Korona salgını nedeniyle bazı gecikmeler oldu. Film çekimi için bize her türlü kolaylığı sağlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

Eyüp Boz, “Benim en büyük hayalim bu kültürün yok olmaması”

Turna Misali filminin senaristi ve yönetmeni Eyüp Boz,  “Benim en büyük hayalim bu kültürün, özellikle geleneksel şekilde deveyle göçün yok olmaması. Bu koruma altına alınırsa bu film amacına ulaşmış olacak” dedi.

Yüksel Aksu, “Bir Yörük olarak Yörük olmayı bu belgesel çekimlerinde öğrendim”

Turna Misali filminin oyuncuları arasında yer alan ve kendisi de Sarıkeçili bir Yörük olan Yüksel Aksu ise filmle ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“Biz 12 yıl önce buraya belgesel çekmeye gelmiştik. Ben de Yörüğüm ve Sarıkeçili kökenli bir Yörüğüm, Muğlalıyım. Bir Yörük olarak Yörük olmayı bu belgesel çekimlerinde öğrendim ve çok çok büyük bir kıymet olduğunu anladım.

Nenemin de lakabı ‘Yörük Ayşaydı.” Onunla gurur duymayı öğrendim. Şimdi bu 12 yıl içinde Eyüp ve iffet demlendirdi güzel bir senaryo yazdılar. Evrensel yada yerel kültürümüzü nakşetmek, yansıtmak bizlerin sanatçı olarak sorumluluğu.”

“Doğaya değer veren bize de değer vermiş olur”

Sarıkeçili Yörükleri Derneği Başkanı Pervin Çoban Sarvan da, “Biz aklımız erdiğinden beri, bu kültürün yaşatılması için feryat figan kopardık. Sesimizi duyan olmadı. Bizim için makamlar, mevkiler, rütbeler gelip geçicidir. Bizde kalıcı olan doğadır.

Doğaya değer veren bize de değer vermiş olur” dedi. “Turna Misali” filmini sadece bir film olarak görmediklerini ifade eden Pervin Çoban Sarvan, “Bu kadim kültür bütün canlıları ilgilendiriyor. Koronavirüs salgını bu kültürün değerini bir kez daha ortaya çıkardı. Bu kültüre, bu yaşam biçimine eninde sonunda herkes uyacak. Sesimize ses olun ki bu kültür sonsuza dek yaşasın. Bizler ölümlüyüz, öleceğiz. Ama bu kültür yaşasın” diye konuştu.

“Göç yollarındaki çöp sorunu çözülüyor”

Sarıkeçili Yörükleri Derneği Başkanı Pervin Çoban Sarvan’ın, “Mersin’den geçen göç yolumuzun bazı yerlerine ilçe belediyeleri çöp döküyor” yönündeki sözleri üzerine Başkan Seçer, sorundan haberdar olur olmaz çözüm için düğmeye bastıklarını söyledi.

Anamur, Aydıncık, Bozyazı ve Mut’un katı atıklarının bundan sonra Silifke’deki aktarma istasyonuna getirileceğini, adı geçen ilçelerde vahşi çöp depolamasına izin vermeyeceklerini ifade eden Başkan Seçer, Yörüklerin göç yollarında bundan sonra çöp sorunu yaşamayacağını kaydetti.

Mersin Büyükşehir filmin ana destekçilerinden

Mersin Büyükşehir Belediyesi, filmin ana destekçisi oldu. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, çekimleri yapan set ekibinin konaklama ve beslenme ihtiyaçlarını, çekim sırasında gerekli olan mobil wc, çadır, sandalye gibi ihtiyaçlarını karşılıyor.

Set ekibinin ekipmanları ve çekim yapılacak alanlar dezenfekte ediliyor. Çekimlerin sürdüğü ve ikinci bölge olarak adlandırılan bölgede Büyükşehir ekipleri tarafından zemin iyileştirme çalışmaları yapılarak, çekim şartları kolaylaştırılıyor.

Film, Sarıkeçili Yörüklerinin kültürünü gelecek kuşaklara aktaracak

Konargöçerlik geleneğini, doğayla iç içe bir yaşam anlayışını ve ‘ihtiyacın kadar üret, ihtiyacın kadar tüket’ felsefesini yaşatan son Yörük aşireti olan Sarıkeçililerin yaşamı sinemaya aktarılıyor.

Kışın sürüleriyle birlikte Mersin’e gelen, yazın Karaman taraflarına göç eden ve bu göçü bin yıldan fazla süredir develerle yapan Sarıkeçililerin bu gelenekleri, sinema filmi sayesinde gelecek kuşaklara da aktarılmış olacak.

Yorumlar (0)
banner69
18
açık
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:48
Güneş 05:25
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:51
Yatsı 21:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31