Mersin Yenişehir’de Öğrenci’ye Ücretsiz Yemek

Mersin Yenişehir Belediyesi ile Beşiktaş Belediyesi arasında Sosyal ve Kültürel İş Birliği Protokolü imzalandı.

Yenişehir 29.03.2022, 16:16 Mersin Radikal
Mersin Yenişehir’de Öğrenci’ye Ücretsiz Yemek

Mersin Yenişehir Belediyesi ile Beşiktaş Belediyesi arasında Sosyal ve Kültürel İş Birliği Protokolü imzalandı.  İş birliği kapsamında Beşiktaş Belediyesinin üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek desteği sunduğu Öğrenci’YE uygulaması Yenişehir Belediyesi tarafından da Yenişehir’deki üniversite öğrencileri için hayata geçirilecek.  

Sosyal ve Kültürel İş Birliği Protokolü İmza Töreni ve Öğrenci’YE uygulaması ile Saha Çözüm Hareketi Lansman Toplantısı, Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Törene, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın yanı sıra CHP Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Alpay Antmen, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, CHP Yenişehir İlçe Başkanı Tayar Tahiroğlu, CHP il ve ilçe kadın kolları başkanları, oda ve STK başkanları, meclis üyeleri,  muhtarlar ve çok sayıda gazeteci katıldı. 

Yenişehir Belediyesinin hayata geçirdiği projelerin yer aldığı video gösterimi ile başlayan programda Beşiktaş Belediyesinin örnek projeleri de tanıtıldı. 

“Kimin ne ihtiyacı varsa onu yapma gayreti içerisindeyiz”

İmza töreni öncesinde konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir ve Beşiktaş’ın gelişmişlik bakımından birbirine benzediğini söyledi.  Göreve geldikten sonra, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun direktifleri doğrultusunda çalışmalarını yürüttüklerini anlatan Başkan Özyiğit, “Seçildikten sonra hiç kimseyi bir birinden ayırt etmeden, kimin ne ihtiyacı varsa ve ne gerekiyorsa onu yapma noktasında bir gayret içerisindeyiz.  Beşiktaş Belediyesi ile çok benzer işleri zaten hayata geçirdiğimizi görüyoruz.

Aklın yolu bir diyelim, yeter ki yapmak, üretmek ve halkınıza dokunmak isteyin. Bu anlayışla ve Genel Başkanımızın da bize vermiş olduğu direktifle bu çalışmaları yürütüyoruz. Biz yerel yönetimleri bir atölye çalışması olarak da değerlendirebiliriz.  Yani bizler iktidara geldiğimizde yapacağımız işlerin yerel yönetimlerde örneklerini göstermemiz gerekiyor ki halkımız bize güven duysun, ‘Evet bunlar yerel yönetimlerde bunu yapıyorlarsa, ülke yönetiminde de bunu gerçekleştirebilirler’ desinler diye çalışmalarımızı yürütüyoruz.  Toplumda birçok alanda ıskalanmış, üzerinde durulmayan, ‘ne hali varsa görsün’ denen ve hatta bir miktar da planlı programlı biçimde dokunulmayan alanları tespit edip, o alanlarda üretim yapmaya çalıştık.” dedi.

“Erken çocukluk eğitimini tüm Türkiye’ye yaymamız gerekiyor”

Yenişehir Belediyesinin hayata geçirdiği ve 7 ana başlıktan oluşan Erken Çocukluk Gelişimi Projesi ile ilgili de konuşan Başkan Özyiğit,  “Bilim insanları tarafından çocukların zihinsel gelişiminin yüzde 80’i 0-3 yaşta geliştiği kabul ediliyor.  Ülkemizde bu alanın kapağı hiç açılmamış. Bu alana Sosyal Güvenlik Bakanlığı bakıyor yani eğitimle alakalı bir bölüm ya da ilgili bir makam bu alanla ilgilenmiyor. CHP Mersin İl Başkanlığı yaptığım dönemde eğitim çalıştayı yapmıştık ve o çalıştayda erken çocukluk eğitiminde olmadığımız ortaya çıkmıştı.

Biz bunun atölyesini burada kurarsak bu tüm Türkiye’ye mal olur diye de bir düşüncemiz vardı. Bunun için Marmara Üniversitesi ile birlikte bir çalışma başlattık ve ‘0-3 Yaş Erken Çocukluk Eğitimi’ ve ‘Her Aile Bir Okuldur’ diyerek bu çalışmaları gerçekleştirdik. Buna bağlı olarak Beceri Temelli Eğitim Merkezi (BETEM)’mizi kurduk. 0-6 Yaş Gelişimsel Değerlendirme çok önemli bir başlık.  Çocukların gelişimsel bozukluğu varsa tespit ediyoruz. Ve erken teşhis tedaviyi de mümkün ve kolay kılıyor.  Bebek Kütüphanesi ve Atölye Temelli Eğitim Merkezlerimiz bu projenin devam ayaklarından bazıları. Beceri Temelli Eğitim Merkezimizde Marmara Üniversitesinden hocalarımızdan danışmanlık alıyoruz. Ayda bir buraya gelip hem öğretmenlerimizle hem de ailelerle görüşüyorlar ve aileler de sistemin içinde tutuluyor.   Tüm Türkiye’ye bu eğitim sistemini yaymamız gerekiyor.” diye konuştu.

“Öğrenci’Ye Projesini çok beğendik”

Beşiktaş Belediyesi ile iş birliği protokolü imzalamaktan son derece memnun olduklarını kaydeden Başkan Özyiğit, şöyle konuştu:  “Mersin merkezde iki üniversite var, ikisi de Yenişehir’de. Çocuklarımızın barınma ve günlük yaşamını idame ettirme gibi çok önemli sorunları var.  Beşiktaş Belediyesinin Öğrenci’Ye Projesini görünce çok beğendik ve Yenişehir’de de bu projeyi hayata geçireceğiz. Beşiktaş Belediyemize bu tür çalışmaları bizimle paylaştığı için çok teşekkür ediyoruz. Bizim işimiz zaten paylaşmak ve yaptığımız işleri birbirimizden alarak gelişimimizi arttırmak.”

Başkan Akpolat “Saha Çözüm Hareketini konsept haline getirdik”

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da katılımcı yönetim anlayışı ile çalışmalarını yürüttüklerini belirterek,  “Bizler Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatlarıyla, göreve geldiğimiz andan itibaren bulunduğumuz kentleri katılımcı bir anlayışla yöneteceğimize dair sözler verdik. Bu katılımcı anlayışın gereğini yerine getirmek amacıyla önce sahada yapılan toplantılar, nihayetinde pandeminin de devreye girmesiyle beraber insanlar evlerine çekildi. Hızlıca bu sorunları nasıl çözebiliriz, darda kalmış, zorda kalmış vatandaşlarımıza nasıl ulaşabiliriz diye projeler hayata geçirmeye başladık. Hızlıca 120 kişilik bir ekip oluşturduk ve Beşiktaş’ta 65 iş günü içerisinde 93 bin 540 hane, 11 bin 700 işyerini ziyaret ettik.

Beşiktaş’ta bulunan bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, taksi duraklarını, kuaförleri, sivil toplum kuruluşlarını, 9 üniversitemizi ziyaret ettik. Ve onların taleplerini, önerilerini, eleştirilerini dinledik ve ortaya çıkan tabloyu,  verileri analiz ettik.  Hepimiz göreve geldiğimizde belli başlı veriler belediyenin envanterinde vardır ama biz gördük ki Beşiktaş Belediyesinin envanterinde 118 tane ihtiyaç sahibi aile var, hızlıca Saha Çözüm ekiplerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde bu sayının 1228 olduğunu tespit ettik. Saha Çözüm Hareketini konsept haline getirdik ve elde etmek istediğimiz bütün verileri bu çalışma neticesinde oluştu. Şimdi mahalle mahalle, sokak sokak sorunları biliyor ve gelen bütün sorunlara 48 saat içerisinde cevap veriyoruz.” dedi.  

“Öğrenci’YE uygulamasından 5 bin öğrenci yararlanıyor”

Saha Çözüm Hareketi Projesini, Cumhuriyet Halk Partili bütün belediyelerde uygulamayı hedeflediklerini aktaran Başkan Akpolat,  “Bunu Kartal Belediyemiz, Beylikdüzü Belediyemiz, Bodrum Belediyemiz uyguladı. Şimdi Yenişehir Belediyemiz ile protokolümüzü yapıyoruz. Şu anda sırada bekleyen 17 belediye başkanımız var, zamanı geldikçe bu belediyelerle de Saha Çözüm Hareketi’ni Türkiye projesi haline getirip Cumhuriyet Halk Partili bütün belediyelerde uygulanabilir hale getirmek niyetindeyiz.  

İkinci markamız Öğrenci’Ye uygulaması.  Pandemi dönemi başlamadan hemen önce hepinizin bildiği üzere yemek ücretlerine yapılan zamlardan dolayı kötü haberler duymaya başladık ve bu sorunu nasıl çözebiliriz diye bir çalıştay yaptık.  Bunun neticesinde anlaşmalı restoranlar, her restoran kendi bünyesinde 15 ve 20 öğrenci kontenjanı ayıracağını bize ifade ettiler. Biz hemen bir aplikasyon hazırladık, öğrencilerimiz öğrenci numaralarıyla o aplikasyona girip kendisine en yakın konumdaki anlaşmalı restoranda gidip ücretsiz olarak yeme içme ihtiyaçlarını oradan karşılayabiliyorlar.

Ayrıca bir kentin merkezine yemekhane kurduk. Orada da günün istedikleri saatinde gidip ücretsiz olarak yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Öğrenci’YE araçlarımızı oluşturduk,  9 tane üniversitemiz var, bu üniversitelerimizin önlerinde araçlarımız bulunuyor, öğrencilerimiz eğer restoranlardan o hizmetleri alamadılarsa orda çorba hizmetini veriyoruz. Günün hangi saatinde gelirlerse gelsinler üniversitelerin önünde Öğrenci’YE araçlarımız var. Yine ücretsiz internet hizmetini de bu araçlardan veriyoruz. Şu anda bizden hizmet alan öğrencimiz 5 bini buldu.  Dolayısıyla bunun marka değeri oluştukça,  proje yaygınlaştıkça, diğer belediyelerimiz de gündeme getirdikçe marka değeri oluşuyor. Marka değeri oluştukça da diğer restoranlar, diğer işletmeler de bu markanın içerisine dâhil olmak istiyorlar. Bunu da bir Türkiye projesi olarak hayata geçirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“Yenişehir’in eğitim modelini dilimiz döndüğünce anlatacağız ve bunun bir Türkiye modeli haline gelmesini sağlamaya çalışacağız”

Yenişehir Belediyesinin Erken Çocukluk Gelişimi Projesi’nin bir devlet politikası haline getirilmesi gerektiğini ifade eden Akpolat, “Beşiktaş ve Yenişehir Belediyesinin çok ortak noktası var. Beşiktaş nasıl İstanbul’un merkezi ise Yenişehir de Mersin’in merkezi ilçesi. Özellikle okul öncesi eğitimde bana göre bir devlet politikası haline getirilecek bir sistem Yenişehir’de kurumuşlar. Tebrik ediyorum başkanımı. Bunu biz de gittiğimiz her yerde Yenişehir’in eğitim modelini dilimiz döndüğünce anlatacağız ve bunun bir Türkiye modeli haline gelmesini sağlamaya çalışacağız.” diye konuştu.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat konuşmaların ardından iş birliği protokolünü imzaladı. 

Yorumlar (0)
banner69
26
açık
Namaz Vakti 24 Mayıs 2022
İmsak 03:42
Güneş 05:21
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:56
Yatsı 21:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31