T.C. MERSİN 7. İCRA DAİRESİ

2020/9797
ESAS

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri : Mersin İl, Akdeniz İlçe, 1080 Ada, 130 Parsel, HAMİDİYE Mahalle, Zemin Kat, 15 BBNo Dükkanın cephe genişliği, yaklaşık, 5,20 m dir. Dükkanın cephesi, üzeri örgü darabalı camlı demir profil doğramalı cephedir. Giriş kapısı camlı demir profil doğrama kapıdır. Zeminleri seramik kaplı, duvarları sıvalı plastik boyalıdır. Tek hacimden oluşan dükkanın içerisinde, projesinde Tuvalet bölmesi olmakla beraber, proje dışı olarak kendi içerisinde ahşap bölmelerle 2 ayrı bölüme ayrılmış olduğu gözlemlenmiştir. Onaylı projesine göre tek hacimden oluşan dükkanın brüt alanı yaklaşık 143,92 m2,Net alanı 139,31 m2 kullanım alanına sahiptir. Halen içerisinde bulunan tuvaletin tabanı ve duvarları fayans ile döşenmiş durumda, taşınmazın duvarlarının içi ve dışı sıvalı,boyalı durumda,,pencereleri pimopenden imal edilmiş şekilde olup,Ahşap el sanatları atölyesi olarak kullanılmaktadır. Dükkan yaklaşık 30-35yaşlarında olup,3 sınıf B grubu yapılar cinsindendir.

Adresi: Hamidiye Mahallesi 4126 Sokak Çaka Apt Zemin Kat, No:15 Akdeniz / MERSİN
Yüzölçümü : 646,61 m² Arsa Payı : 5820/65500 KDV Oranı : %18
İmar Durumu : 1/1000 ölçekliimar planına göre, Z+4BLkonutalanı
Kıymeti : 195.000,00 TL Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir.
1. Satış Günü : 17/11/2021 günü 15:00 - 15:05 arası
2. Satış Günü : 14/12/2021 günü 15:00 - 15:05 arası
Satış Yeri: Mersin Adliye Sarayı Zemin Kat: Z/20 nolu oda Akdeniz/MERSİN -

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/9797 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur. (İİK m.126) (*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir. 09/09/2021