T.C.MERSİN 7. İCRA DAİRESİ

2020/125 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

TAŞINMAZIN Özellikleri : Mersin İli, Mezitli İlçesi, MEZİTLİ Mahalle 3188 Parsel, A Blok, 1 Kat, BBNo:1 Nolu Bağımsız Bölüm Taşınmaz kent merkezinin batısında, Mezitli Akdeniz Mahallesi sınırları içerisinde, şehrin ana ulaşım arterlerinden G.M.K.Bulvarı(D-400 Karayolu)-39616 Sokağın kesiştiği köşe başında, güneyi GMK Bulvarına, doğusu 39616 Sokağa, kuzeyi 39601 Sokağa(Blok girişi)cepheli, batısı komşu parselle sınırlı, A ve B olarak yer alan, 2 Bloklu Sitenin doğusundabulunan A Blokun 1. katında yer almaktadır. Taşınmazın bulunduğu bölgede Bulvar üzerindeki binaların zemin katları işyeri, üst katları mesken olarak kullanılmaktadır. Taşınmaz yoğun trafiğin yaşandığı, filli ticari aks olan şehrin ana ulaşım arterlerinden G.M.K Bulvarına/D-400 karayoluna cepheli olmakla, Bulvar üzerindeki alışveriş merkezine, Akdeniz sahil bandına, parka, bölgesindeki okullara, akaryakıt istasyonuna yakın mesafede olup, Belediye hizmetlerinden yararlanmakta, GMK Bulvarından yoğun olarak geçen toplu taşım araçları ile ulaşım sağlanmakta, ulaşım kolaylığı bulunmaktadır. Taşınmazın bulunduğu parselde çevre düzenlemesi kapsamında otoparkı mevcuttur. Taşınmazın bulunduğu A Blok 4.Sınıf A yapı grubunda, B.arme karkas türde, Bodrum Kat+Zemin kat+Asma Kat+7 Normal Kat dahil 10 katlı, demir doğrama yangın merdivenli, çift asansörlü inşa edilmiş, zemin katı dükkanlardan ve meskenden, normal katları 3?er meskenden ibarettir. A Blokun 1.katında yer alan B.B. 1 nolu mesken güney-kuzey cepheli,Brüt 166,20m2, Net 138,67m2 büyüklüğünde, 3 oda,salon, mutfak, banyo, wc ve 2 balkondan ibarettir. Taşınmazın giriş kapısı demir panjurlu fabrikasyon panel kapı, iç kapılar amerikan kapı, pencereler ve balkon kapıları pvc doğrama, zeminler lamine parke ve seramik kaplı, banyo ve wc zemini ve duvarları seramik kaplı, banyo ve wc tavanı pvc lambri kaplı, alçı astarlı duvarlar ve kartonpiyerli tavanlar plastik boya ile boyalı, mermerit kaplı mutfak tezgahı, mutfak tezgah altı ve tezgah üstü dolapları, elektrik-su tesisatı mevcut olup, balkon üzeri vernikli ahşap doğrama ile kısmen kapatılmış vaziyettedir.Taşınmazın bulunduğu apartmanın üstü düz dam teras, dış cephesi akrilik boya ile boyalı, giriş kapısı ferforje demir doğrama, girişte zeminleri ve kısmen duvarları granit seramik kaplı, merdiven mahallinde; Merdiven basamakları ve sahanlık zeminleri mermer kaplı, giriş ve kat merdivenlerinde duvarlar(girişte kısmen) ve tavanlar plastik boya ile boyalıdır.

Taşınmazda ve taşınmazın bulunduğu bina ortak alanlarında yapım yılı, kullanım ve görünüm itibarı ile % 25 yıpranma bulunmaktadır.
Adresi : Akdeniz Mahallesi, Gmk Bulvarı, 39601 Sokak, İmren Apartmanı, No:1, A Blok, Kat:1,Daire No:1 Mezitli / MERSİN
Yüzölçümü : 2.932 m2
Arsa Payı : 32/2400
İmar Durumu : İnşaat tarzı 1/1000 ölçekliİmar planında Emsal=1.50 (Emsal=1.50) yapılanma Konut Alanı
Kıymeti : 285.000,00 TL
KDV Oranı : KDV Kanunun 17. Maddesinin 4. Fıkrası Uyarınca Muaf
Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydındaki gibidir
1. Satış Günü : 11/01/2022 günü 13:30 - 13:40 arası
2. Satış Günü : 08/02/2022 günü 13:30 - 13:40 arası
Satış Yeri : Mersin Adliyesi Zemin Kat Z/20 Akdeniz/Mersin

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/125 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.09/11/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

https://www.ilan.gov.tr/ilan/881925/emlak/konut/mersin-mezitlide-138-m%C2%B2-3-1-daire-icradan-satiliktir