T.C.MERSİN 5. İCRA DAİRESİ

2021/5101 ESAS
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Mersin İl, Mezitli İlçe, 689 Ada, 4 Parsel, MEZİTLİ Mahalle/Köy, 13. kat 26 nolu bağımsız bölümde kayıtlı mesken nitelindeki taşınmaz satışa çıkartılmıştır. Taşınmaz Mezitli Belediyesi Akdeniz Mahallesi sınırlan içerisinde, G.M.K Bulvarı-Zeytinli Caddesi kavşağının 1,6km kuzeybatısında, Zeytinli Caddesi-Eskİköy Caddesi kavşağının 300m güneyindeki bölgede, batısı 39720 Sokağa(Site girişi), doğusu 39712 Sokağa(12m.lik henüz açılmamış yola) güneyi 39785 Sokağa(10m.lik henüz tamamı açılmamış) cepheli, kuzeyi bitişik parselle çevrili, 3 tarafı İmar yolu ile sınırlı, ihata duvarı, otopark alanı, çevre düzenlemesi/peyzajı, yüzme havuzu, çocuk oyun alanı, kameriyesi yapılmış parsel üzerinde 4,Sınıf A yapı grubunda, B.Arme karkas türde Bodrum K.+Zemin K.+ 15 Normal K.=17 katlı, çift asansörlü tek bloklu Gifa Life Sitesinde 13.Kattaki meskendir. Taşınmaz iki daire bulunan 13.katta, güney-kuzey-doğu cepheli, 3 oda, salon, mutfak+oturma odası, banyo, ebeveyn duş, giysi odası, wc(mevcutta çamaşır od.) ve 3 balkondan ibaret, Brüt=227,00m2, Net=l55,00m2 büyüklüğündedir. Girişi fabrikasyon panel kapı, pencereleri ve balkon kapıları Pvc doğrama, iç kapılar amerikan kapı, kısmen dekoratif kağıt kaplı duvarları ve alçıpan ışık bantlı tavanları alçı sıvalı ve plastik boya ile boyalı, zeminleri lamine parke, granit seramik ve seramik kaplı, banyolar ve wc zemin ve duvarlar seramik kaplı, tavanlar pvc kaplı, mutfak tezgahı, tezgah altı ve tezgah üstü dolaptan, elektrik ve su tesisatı, kalorifer tesisatı ve doğal gaz tesisatı mevcuttur. Taşınmazın bulunduğu binanın üstü gezilebılen dam teras, dış cephesi akrilik boya ile boyalı, giriş kapısı fotoselli alüminyum doğrama, giriş/lobi zemini granit seramik kaplı, merdiven mahallinde alüminyum korkuluklu merdiven basamakları ve sahanlıklar mermer kaplı, girişte kısmen modem yapı malzemeleri ile kaplı, kısmen de seramik kaplı duvarları ve alçıpan ışık bantlı gömme spot aydınlatmalı tavanları, plastik boya ile boyalı, alüminyum korkuluklu merdiven basamakları ve sahanlıklar mermer kaplı, merdiven mahallinde alçı sıvalı duvarlar ve tavanlar plastik boya ile boyalıdır.Taşınmazda, taşınmazın bulunduğu site ve blok müşterek alanlarında %5 yıpranma mevcuttur. Taşınmaza Eskiköy Caddesinden ve Zeytinli Caddeden geçen toplu taşım araçları İle ulaşım sağlanmakta ve Belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır. Taşınmaz İsmet İnönü Bulvarına ve Zeytinli Caddeye yakın olup, G.M.K Bulvarındaki hipermarkete, Avm.ye, Sağlık merkezine, semt pazarına, ilkokula, orta okula, parka, Akdeniz sahil bandına 1200 ila 2000m arası mesafededir.

Adresi : Akdeniz Mahallesi, 39720 Sokak, Gifa Life Sitesi, Kat: 13, D.No:26 Mezitli / MERSİN
Yüzölçümü : 3.032,62 m2
Arsa Payı : 212/6504
İmar Durumu : İnşaat tarzı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar planında Emsal=1.50{E=1.50) yapılanma koşullarına tabi Konut Alanına isabet etmektedir.
Kıymeti : 650.000,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Diğer : Tapu kaydı gibidir.
1. Satış Günü : 09/12/2021 günü 11:00 - 11:05 arası
2. Satış Günü : 04/01/2022 günü 11:00 - 11:05 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/5101 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.14/10/2021

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

https://www.ilan.gov.tr/ilan/867200/emlak/konut/mersin-mezitlide-155-m%C2%B2-3-1-daire-icradan-satiliktir