Mersin'de yaklaşık 140 dönüm arazi üzerinde yapılması planlanan ve Türkiye'nin en büyük millet bahçelerinden biri olan Mersin Millet Bahçesi'nin daha önceki açıklamalarda 29 Ekim'de açılacağı belirtilmişti.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından inşa edilen projede, sosyal donatı alanları, yeşili, millet kıraathanesi, yürüyüş parkuru, dinlenme ve piknik alanları yer alacak. 140 dönümlük arazi üzerinde, 41 milyon lira maliyetle inşa edilen projenin neden bitirilemediği merak konusu oldu.

8 Mayıs 2020 tarihinde proje alanında incelemelerde bulunan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, üç etaptan oluşan projenin, yıkılan eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu alanı üzerindeki bölümünü incelemiş ve yetkililerden çalışmalara ilişkin bilgi almıştı.

Başkan Gültak, koronavirüs salgınına rağmen çalışmaların aksamadan devam ettiğinin altını çizerek altyapı çalışmalarının bayram sonunda biteceğini söylemişti.

29 EKİM'DE AÇILACAK!

25 Haziran 2020 tarihinde açıklama yapan Gültak,Başkan Gültak; " Mersin’de birçok insan, buraya AVM yapılacağını, sahile de otel kurulacağını iddia ediyordu. Tüm bu iddiaların önünü kestik. Yetiştiremezsiniz diyorlardı. Çok şükür yüklenici firmamızın aralıksız çalışmaları sayesinde 29 Ekim tarihinde, Cumhuriyet Bayramımızla birlikte Millet Bahçemizi de hizmete açacağız inşallah. Şehircilik adına, bu sahillerin tamamen Mersin’de yaşayan herkese ait olması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

NEDEN TAMAMLANAMADI?

Daha önce Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Millet Bahçesi'nin 29 Ekim'de açılacağını, 8 Mayıs 2020, 11 Haziran 2020, 25 Haziran 2020, 1 Temmuz 2020, 29 Temmuz 2020, 7 Ağustos 2020, 2 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamalarda belirtilmişti.

Ancak hala çalışmaların tamamlanmadığı alanla ilgili kamuoyunda farklı sesler yükselmeye başladı.