MERSİN (İHA) - Mersin'de bölgenin en organize suç örgütü olduğu belirtilen Şirinler Çetesi çökertildi. Çetebaşı olduğu öne sürülen Mehmet Şirin Aksoy'la, aralarında polis ve astsubay da bulunan 15 adamı, polis tarafından gözaltına alındı. PKK'ya ait silahlarla yakalanan çetenin, terör örgütüyle ilişkisi araştırılıyor.

Mersin'de gerçekleştirilen büyük operasyonla ilgili bilgi veren İçel Emniyet Müdürü Haluk Bahçekapılı, ülke genelinde organize suç örgütleriyle mücadele edildiğini belirterek, öncelikle yasa dışı organize suç örgütlerinin, kamu görevlilerinden destek bulamadığı müddetçe ayakta kalamayacağını vurguladı. ŞirinlerÇetesi'nin, 2 gün önce düzenlenen operasyonla çökertildiğini anlatan Bahçekapılı, bu çetenin, Adana, Mersin, Antalya ve Ankara'da teşekkül oluşturmak suretiyle ihaleye girenlere engel olmak, çek senet işi yapmak, tetikçi bularak tahsilat yoluna gitmek, adam öldürmek, silahlı gasp, soygun yapmak, polis ve asker kimlikleriyle birtakım yasa dışı işler yapmak gibi eylemlerinin bulunduğunu söyledi.

Bu grubun birçok ilde arandığını ifade eden Emniyet Müdürü Haluk Bahçekapılı, "Burada özel ekip oluşturarak, bu çetenin bir elemanını yakaladık. Bu çetenin, bazı elemanlarla burada buluşma sağlayacağını öğrendik. Çetenin tetikçisi ve ikinci adamı olan Mehmet Yılmaz adlı bu kişide kelepçe, polis kimliği ve el bombası vardı. Bu kimlikleri bulundurma nedenleri, kendilerine polis süsü vererek yakalanmaktan kurtulmak. Şu anda elimizde, çete şefiyle birlikte toplam 16 kişi var. Operasyonlar devam ediyor. Bu kişilerle birlikte bir adet Kaleşnikof silah, 120 mermi, 3 adet el bombası, kelepçe, el telsizi, çok sayıda polis ve astsubay sahte kimliği, çok sayıda çek senet var" dedi.

Bu kişilerin polis el telsizi bulundurma sebeplerini de açıklayan Bahçekapılı, "Burada veya başka yerdeki eylemlerde, polisi kontrol altına almaya çalışmışlar. Telsizle dinlemişler. Kelepçe, polis kimlikleriyle kendilerine polis veya asker süsü vermişler. Bunlara polis, asker kimliğini temin eden kişilerden de var elimizde. Örgüt üyeleri, 1998 Ekim ayında Adana'da İskender Gürler'in ve Mersin'de Yakup Yıldız'ın öldürülme olayları, PKK'ya ait silahı bulundurma, ayrıca çok sayıda gasp, soygun ve çek senet konusundaku suçlardan aranıyor. Bu, zannediyorum, şimdiye kadar örgütlü suçlarla mücadelede yakalanan en büyük grup" diye konuştu.

Şu anda Adana Polisi ile işbirliği içinde çalıştıklarını belirten Emniyet Müdürü Haluk Bahçekapılı, "Bu kişilerin, polisin kararlı tutumu karşısında hayatta kalması mümkün değil. Örgütün PKK ile ilişkisi araştırılıyor" diye konuştu. Yakalananlar arasında bir polisle bir astsubay olduğunu da ifade eden Haluk Bahçekapılı, örgüt üyeleriyle birlikte 1 Kaleşnikof, 3 adet el bombası, 8 tabanca, 3 kelepçe, 2 adet el telsizi, çok sayıda mermi, bir kaç trilyona varan çek-senet de ele geçirildiğini söyledi.