Son günlerde, sırf birilerine yaranmak adına yazılar yazan, gazeteciliğin etik ilkeleri arasında olan “araştırma” yapmadan yazılan yazıları gördükçe siyaset adına üzülüyorum.

Hepimizin ağzında “neden gençlerin önü açılmıyor?” “Ben doğduğumdan beri aynı simalar!”

Bu cümleleri yüzlerce kez duymuşuzdur.

Her zaman söylerim, bir yazı yazacaksanız, hedefe koyduğunuz kişiyi biraz araştırın!

Yazdığınız yazıdaki kelimelerinizi iyi seçmelisiniz. İnsanları hedefe koyup sonuçları üzücü olayların yaşanmasına bile sebep olabilirsiniz.

Gazeteci, tabi ki eleştirecek. Ama dozunu iyi ayarlayacak. Bir de gazeteci yasaları, yönetmelikleri bilecek. Bilmiyorsa öğrenecek!

Dönelim konumuza kim bu Doğukan Uyan?

Google’da araştırma yapabilecek yeteneğe sahip herkes, her gazeteci tüm bilgilere sahip olabilir.

Bahsettiğim kişi Mersin Büyükşehir Belediyesi MESKİ Özel Kalem Müdürü Doğukan Uyan.

30 yaşında

Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında gösterilen ODTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu, aynı üniversitede yüksek lisansına devam ediyor.

Güleryüzlü, anlayışlı, her şeyden öte dürüst.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yol arkadaşı. Bu cümlenin altını çizmek gerekir. Personeli ama her şeyden önce yol arkadaşı.

Vahap Seçer’in yol arkadaşı olmak kolay değildir. Başkan Seçer’i tanımayanlar bunu bilemezler. Asla dedikoduyu sevmez. Ne söylerseniz söyleyin, ne anlatırsanız anlatın, onun için öncelikle veriler, istatistikler ve işin matematiği gelir.
Seçer, 3 Ekim 2017 tarihinde Tarsus Ziraat Odası’nı ziyaretinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıklamıştı.

Ve o tarihten sonra çalışmalarına hız vermişti. Yani 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerden 18 ay önce aday adaylığını açıklamıştı. Bu açıklamasından 4 ay sonra 1 Şubat 2018’de Doğukan Uyan, Başkan Seçer’in siyasi danışmanlık görevine başlamıştı.

Belediye Başkanlığına uzanan süreçte, 14 ay her gün, her saat koşturdular. Doğukan’la o süreçte tanıştık. Basın bültenleri, fotoğraflar, açıklamalar ardı ardına geliyordu. Haftada 2-3 kez Doğukan ile görüşüyorduk. Hatta birkaç defa başkana kendisini şikayet etmişliğim bile oldu. Bunu bilmesine rağmen kincilik yapmıyor, sadece işini yapmaya çalışıyordu.

O da yavaş yavaş Vahap Seçer’i tanıyordu. Seçer’le çalışmak zordur. Kalp kırmayacaksın, güler yüzlü olacaksın, yardımsever olacaksın, en önemlisi “soru sorduğunda cevabı hemen söyleyeceksin”. O tarihlerde daha 26 yaşında olan Doğukan, sorumlu olduğu konularda elinden gelenin fazlasını yaparak işin hakkını veriyordu.

31 Mart 2019 yerel seçimini Vahap Seçer kazanınca “yol arkadaşını” özel kalem müdürü yaptı. Hayırlı olsuna gittiğimizde Vahap Seçer’in Doğukan Uyanla ilgili söylediği, “Doğukan, bizim evladımız, her şeyimize koşturuyor” sözü hala kulağımda…

Peki Özel Kalem Müdürü’nün görevi nedir?

Özel kalem müdürü, idari olarak bağlı bulunduğu yöneticinin yani Vahap Seçer’in günlük iş takvimini oluşturmak, şahısların, kurumların, STK’ların kendisiyle görüşme taleplerini almak ve ilgili makamın günlük işleyişini organize etmekle yükümlü kamu memurudur.

Tabi Doğukan’ın işinin ilk başlarda kaos gibi olduğunu tahmin edebiliyorum. İnsanların başkanla görüşme talepleri belki de yüzlerce idi. Peki başkanla görüşmeden anladığımız nedir? Çünkü bunu herkes farklı anlıyor. Doğukan engel oluyor diyenler bile vardı.

Yani Doğukan’ı arayan X kişisi başkanla görüşme isteğini iletir. Doğukan’da bunu Başkan’a iletir. Başkan onay verirse müsait zamanda görüştürülür. Yani Başkan ile X kişisinin görüşmesine Doğukan karar vermez, veremez.

Hataları olmamış mıdır?

Olmuştur. Bir çok kez hata yapmıştır. Genç yaşında hata yapmayan insan bulmak mümkün müdür? Önemli olan aynı hataları tekrar etmemektir. Ömrü hayatında resmi yada özel kurumda görev yapmamış, görev yapmışsa bile “salla başı al maaşı” tarzında yaşayan insanların yorumları, -yazıları bile demiyorum- yorumları gerçekten insanı okumaktan soğutuyor.

Yazacağınız yazıda hedefe koyduğunuz muhatabı arayıp, eleştirdiğiniz konuları arayıp sorsanıza. Tabi çamur at izi kalsın, daha kolayınıza geliyor.

Adam Özel Kalem Müdürü arkadaş. Belediye Başkanı değil ki!

Varsa bir derdiniz, isteğiniz, talebiniz, projeniz, gidersiniz başkana anlatırsınız. Çünkü Belediyenin mühürü Vahap Seçer’de.

Yazdığını iki yazıyla Doğukan’a vurmuş mu oluyorsunuz? Sadece gülünç duruma düşüyorsunuz. Cesaretinizi halkın yararına olan konularda gösterin.

Unutmadan, Doğukan Uyan, belediyede çalışan bir memurdur. Başkan, geçici görevle memuru yararlanacağı her birime gönderebilir. Tasarruf Başkandadır.

Uzun süredir yazı yazmıyordum. Doğukan Uyan’la da çok çok uzun süredir görüşemiyoruz. Belediye için koşturuyor, yoğunluğu var, sorunlarla uğraşıyor. Başkan bir dakika yerinde durmuyor, halk için koşturuyor. Doğukan’da peşinde vs vs. ama çok iyi biliyorum ki kalbinde zerre kötülük yok.

Doğukan’a çalışmalarında başarılar dilerken Hz.Ali’nin şu sözünü hatırlatıyorum; “İki yüzlü çıkarcı insanlardan uzak durmak çok zordur. Onlar yapmacık sevgilerini gösterip içlerinde kötülüğü saklarlar. Onları hoşnut tuttuğun sürece sana sevgi duyarlar ve sen bir şeyler verdikçe mutlu olurlar.”

Doğukan’ı hedefe koyanlara bir hatırlatma, Atatürkçüler, her türlü zorluğa beraber göğüs gerdiği yol arkadaşlarını gözden çıkarmazlar. Nokta.